Każdy właściciel psa powinien wiedzieć, jak ważnymi czynnościami są sterylizacja oraz kastracja. Te zabiegi weterynaryjne stanowią nie tylko jeden z elementów profilaktyki zdrowotnej zwierząt, lecz także skutecznie zwalczają problem bezdomności psów. Sterylizacja i kastracja to zabiegi, których celem jest uniemożliwienie psu rozmnażania się. Jednak co na ten temat warto wiedzieć oprócz tego?

Na czym polega sterylizacja i kastracja?

Psy zazwyczaj dojrzałość płciową osiągają, gdy mają około 6-12 miesięcy. Ta chwila następuje dość szybko, dlatego właściciele tych czworonogów muszą wcześniej wiedzieć, czy chcą, aby ich pupile posiadały potomstwo. Jeśli nie, to konieczna będzie wizyta u weterynarza, który zajmie się sterylizacją lub kastracją psa. Zabieg ten pozwala uniknąć nieplanowanej ciąży u psów. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się niektórych chorób. Jednak na czym dokładnie polega kastracja lub sterylizacja? Te zabiegi weterynaryjne polegają na usunięciu narządów rozrodczych u psów. U samców usuwane są jądra, natomiast u samic wycina się jajniki, a w niektórych przypadkach także macicę. Warto zapamiętać także to, że kastracja to zabieg dotyczący psów (samców), a sterylizacja dotyczy suk (samic). W celu ich wykonania możemy udać się do Gabinetu Weterynaryjnego Na Słonecznej z Luzina na Pomorzu.

Rutynowy zabieg kastracji nie jest problematyczny, aczkolwiek w chwili, gdy nie doszło jeszcze do zstąpienia jąder u psa, może być on bardziej inwazyjny. Pies może być także wykastrowany poprzez operację brzucha, aczkolwiek zwykle wykonuje się to, gdy pies jest starszy niż pół roku lub rok. Sterylizacja to bardziej inwazyjny zabieg, ponieważ wymaga nacięcia brzucha. Zarówno kastracja, jak i sterylizacja wpływają korzystnie na zdrowie psów, ponieważ dzięki temu zwierzęta są bardziej odporne na choroby dotyczące układu rozrodczego.

Czy sterylizacja i kastracja to zabiegi bolesne?

Kastracja i sterylizacja psów to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów przez weterynarzy, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz pupil nie zostanie skrzywdzony. Przed zabiegiem pies otrzymuje znieczulenie, które sprawia, że zwierzę nie odczuwa bólu. Natomiast po zabiegu weterynarz podaje psu środek przeciwbólowy. Po powrocie do domu sami musimy zadbać o to, aby pies czuł się dobrze. Zwykle pomagają środki przekazane przez weterynarza, które należy podać psu po powrocie do domu. Ze względu na to, iż kastracja to mniej inwazyjny zabieg, medykamenty wystarczy podawać przez jeden dzień, z kolei u samic wskazane jest podawanie takich środków przez około trzy dni.

Jakie korzyści dają zabiegi sterylizacji i kastracji?

Wspomniane zabiegi weterynaryjne dają wiele korzyści naszym pupilom. Jeśli mowa o suczkach, to wczesna sterylizacja pozwala obniżyć ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego. Ponadto suczki nie są narażone na zachorowanie na raka jajników i macicy oraz na inne infekcje maciczne. Natomiast u samców główne korzyści to brak nowotworu jąder, zminimalizowanie ryzyka przerostu prostaty, pojawienia się przepuklin i guzów. Oprócz tego psy stają się bardziej stabilne emocjonalnie i nie są aż tak agresywne.