Żyjemy w czasach, w których wiele osób woli wyrzucić stary instrument i kupić nowy niż zdecydować się na naprawę. Nawet jeśli nie wiążą Cię z instrumentem żadne sentymenty, warto zdecydować się na wizytę u lutnika. Zwłaszcza wtedy, kiedy może mieć on wartość historyczną. Naprawianie instrumentów to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, na które powinien zdecydować się każdy pasjonat muzyki.

Kim jest lutnik?

Dla osób niezwiązanych z muzyką zawód lutnika może wydawać się zajęciem, które zostało zatarte w pamięci już wieki temu. I choć nazwa faktycznie przywodzi na myśl średniowieczny fach, współczesne lutnictwo całkiem dobrze się miewa i stale rozwija. Przykładem może być Artysta Lutnik mgr Benedykt Niewczyk, którego rodzinna pracownia funkcjonuje od 1885 roku. Lutnicy zajmują się przede wszystkim wytwarzaniem, konserwacją oraz naprawą instrumentów strunowych.

Lutnictwo obejmuje dwie grupy instrumentów strunowych:

  1. Smyczkowe – m.in. skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, viola da gamba.
  2. Szarpane – m.in. lutnia, mandolina, bałałajka, banjo, ukulele oraz gitary.

Czym jest dla Ciebie muzyka?

Jeśli masz przed sobą stary instrument, z którym nie wiesz, co zrobić – najpierw odpowiedz sobie na to pytanie: „Czym jest dla mnie muzyka?”. Jeśli jesteś artystą, prawdopodobnie czujesz ją całym sobą – słuchasz jej i tworzysz, wkładając w to cząstkę samego siebie. Wielu muzyków czuje ogromny sentyment do swoich instrumentów i ich nie wyrzuca. Znajdą się jednak również i tacy, którym nie żal pozbyć się starych skrzypiec po dziadku lub pierwszej gitary. Jak zostało już na wstępie powiedziane, instrumentów nie należy wyrzucać. Jeśli muzyka jest dla Ciebie ważna – okaż im szacunek.

Dlaczego warto iść do lutnika?

Do lutnika warto iść nie tylko w celu naprawienia lub konserwacji instrumentu, z którego aktualnie się korzysta. Przynosząc stary instrument, wiele robisz dla środowiska naturalnego oraz kultury. Instrumenty o wartości historycznej powinny być regularnie naprawiane i konserwowane. Można np. oddać je do muzeum. Inne niesprawne instrumenty również warto odrestaurować, a następnie sprzedać lub komuś podarować w prezencie. Produkcja instrumentów muzycznych jest obciążeniem dla środowiska i warto szanować te, które zostały już wytworzone. Jedna wizyta u lutnika sprawi, że instrument otrzyma drugie życie i będzie mógł służyć przez kolejne lata. Nie da się ukryć, że instrumenty strunowe to przedmioty wyjątkowe, które według wielu osób posiadają własną duszę, tchniętą w nie przez lutnika podczas wytwarzania.