Czipowanie psa to coraz popularniejszy zabieg, do którego jednak nie wszyscy właściciele zwierząt są przekonani. Dowiedz się, na czym polega ten proces i ile kosztuje. Poznaj wady i zalety czipowania psów. Czy warto to zrobić? Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o procesie, opłacalności i przebiegu czipowania, a także rejestracji psa. Zadbaj o swojego pupila.

Jak przebiega czipowanie psów?

Jest to prosty, niezbyt bolesny zabieg, który zostanie przeprowadzony przez każdego uprawnionego do tego weterynarza. Czipowanie psa polega na wszczepieniu zwierzęciu mikroskopijnego procesora, który ma nadany 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, za pomocą grubej igły. Nie wywołuje on efektów ubocznych ani nie przeszkadza zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu.

Zanim zabieg się rozpocznie, w lecznicy weterynaryjnej zostanie sprawdzone, czy pies nie miał już wcześniej wszczepionego czipa. Mogłoby się tak zdarzyć, jeśli np. pochodzi z hodowli, lub miał wcześniej innych właścicieli. Po wykonaniu zabiegu specjalista sprawdza, czy czip psa dobrze funkcjonuje, a następnie zapisuje dany numer identyfikacyjny w rejestrze, w książeczce zdrowia pacjenta i w jego paszporcie, o ile zwierze taki dokument ma.

Czy zaczipowanie psa jest konieczne?

Zaczipowanie psa nie jest obowiązkowe. Przez jakiś czas niektóre gminy wymagały tego od właścicieli tych zwierząt, taki nakaz został jednak uznany za niezgodny z prawem. Znakowania rasowych psów wymaga jednak Polski Związek Kynologiczny – czy to poprzez wszczepianie im czipów, czy tatuowanie ich. Warto jednak pamiętać, że bez zaczipowania psa nie będziemy mogli podróżować z nim za granicę, nawet w granicach Unii Europejskiej, jako że bez tego nie otrzyma on paszportu.

Jeśli zdecydujemy się na ten zabieg, konieczna będzie jeszcze rejestracja czipa psa. To może przysporzyć pewnych problemów, nie istnieje jedna wspólna internetowa baza danych dla wszystkich zwierząt, a te które istnieją, nie są ze sobą połączone. Dlatego warto nasze zwierzę zarejestrować w największej bazie, lub we wszystkich z nich. Polega to na podaniu 15-cyfrowego numeru identyfikacyjnego czworonoga oraz imienia, nazwiska i numeru telefonu opiekuna.

Jakie są wady i zalety czipowania psów?

Ten system nie jest doskonały. Po pierwsze, wiele osób odstrasza to, ile kosztuje czip dla psa. Te kwoty będą różnić się pomiędzy różnymi regionami i przychodniami weterynaryjnymi, jednak zazwyczaj będzie to koszt od kilkudziesięciu do 150 złotych, co w niektórych przypadkach może się okazać poważnym wydatkiem.

Po drugie, trzeba pamiętać, że czip dla psa nie służy do lokalizowania go. Wszczepia się go, aby weterynarze i służby mundurowe mogli poznać właścicieli zagubionego zwierzęcia. Ponadto, odczytanie takiego urządzenia może być niemożliwe poza granicami Unii Europejskiej. Jeśli chcemy móc łatwo zlokalizować naszego psa, zastanówmy się nad umieszczeniem przy jego obroży nadajnika GPS i klasycznej adresatki.

Oczywiście, wciąż jest to rozwiązanie warte rozważenia. Do jego zalet należy:

  • większa łatwość zlokalizowania zwierzęcia, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo naszego pupila i zmniejsza liczbę bezdomnych i przebywających w schroniskach psów;
  • możliwość podróżowania z psem za granicę;
  • mniejsza bolesność i większa łatwość odczytania w porównaniu do tatuażu – jedno z tych rozwiązań będzie konieczne w przypadku psów rasowych.