Okres cieczki u suczki stwarza możliwość do tego, aby zaszła w ciążę. Niemniej jednak nawet w przypadku braku krycia może dojść do tak zwanej ciąży urojonej. To zespół objawów behawioralnych oraz klinicznych, które wiążą się ze zmianą stężenia hormonów w organizmie zwierzęcia. Niekiedy taki stan fizjologiczny wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Na co zwracać uwagę i czy zagraża to zdrowiu naszego pupila?

Przyczyny i objawy ciąży urojonej

Tego typu zjawisko wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą u suczki. W trakcie owulacji, czyli cieczki, następuje wzrost progesteronu, a jego wyższy poziom utrzymuje się bez względu na to, czy dojdzie do zapłodnienia, czy też nie. Po tej fazie cyklu, która trwa od 4 do 6 tygodni, jego natężenie w organizmie spada, ale wzrasta natomiast hormon nazywany prolaktyną. To on odpowiada na produkcję mleka oraz „instynkt macierzyński”. To właśnie te gwałtowne zmiany stoją za wywołaniem ciąży urojonej, nazywanej również ciążą rzekomą. Należy jednak zaznaczyć, że nie u wszystkich suk i nie zawsze będzie ona mieć miejsce. Dokładna zależność jej występowania niestety nie jest znana, ale może ona wynikać z indywidualnych predyspozycji zwierzęcia.

Również symptomy tego zjawiska mogą się różnić. Niektóre osobniki przechodzą ją niemal całkowicie bezobjawowo, u innych z kolei da się zauważyć powiększenie gruczołów mlekowych. Warto też zwrócić uwagę na zachowanie naszego pupila. Jedne suczki będą bardziej apatyczne, rozleniwione, drugie zaś niespokojne i nieco agresywne. Typowa reakcja na ciążę urojoną to znoszenie do legowiska zabawek oraz innych przedmiotów, nad którymi suczka sprawuje swoistą opiekę – podobnie jak nad szczeniakami. Taki stan utrzymuje się z reguły około 3 tygodni.

Leczenie oraz zapobieganie zjawisku

Należy pamiętać, że ciąża rzekoma nie jest chorobą, ale stanem fizjologicznym. Niemniej jednak nie oznacza to, że pożądanym. Bywa bowiem uciążliwa, a zaleganie mleka w gruczołach może prowadzić do ich zapalenia. Niepokojące objawy najlepiej jak najszybciej skonsultować z weterynarzem, na przykład w gabinecie weterynaryjnym Strażacka, znajdującym się w Ożarowie Mazowieckim. Wcześniej jednak trzeba ustalić, czy suczka rzeczywiście nie jest w ciąży. Dopiero po wykluczeniu takiej ewentualności wprowadza się odpowiednią terapię – przy zaawansowanych objawach nawet o charakterze farmakologicznym.

Jedyny skuteczny sposób zapobiegania ciążom urojonym u suczek to ich sterylizacja. Eliminuje ona również ryzyko takich schorzeń jak ropomacicze czy nowotwory gruczołów mlekowych. Nie warto ulegać szkodliwym mitom, mówiącym o tym, że zwierzak musi choć raz mieć młode, a to z kolei zapobiegnie pojawieniu się takiego stanu. Zabieg nie spowoduje także nadmiernego tycia pupila, jeśli zadbamy o jego zbilansowaną dietę. Pamiętajmy, że sterylizację można przeprowadzić jedynie w czasie „ciszy hormonalnej”, czyli około 2 miesiące po tym, jak zakończy się cieczka. Warunkiem jest także brak objawów ciąży rzekomej.