Podstawą dobrego samopoczucia naszego zwierzaka, niezależnie, czy jest to kot, pies, czy inny pupil, jest dbanie o jego zdrowie. Wśród działań profilaktycznych, które musimy zwierzakom obowiązkowo zapewnić, jest szczepienie, odrobaczanie i zabezpieczania przed pchłami, kleszczami i innymi pasożytami. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić z naszym psem lekarza weterynarii. Dowiedz się, co dzieje się na takiej wizycie.

Jakie szczepienia są wykonywane u weterynarza?

Wizyta profilaktyczna u weterynarza to także okazja, by weterynarz zbadał psa lub kota, ocenił, czy nic mu nie dolega i odpowiedział na nasze ewentualne pytania. W razie potrzeby lekarz weterynarii może także zlecić dodatkowe badania, a jeśli zwierzę jest w dobrej formie, zaleci obowiązkowe szczepienie psa i szczepienia dodatkowe. Tym obowiązkowym szczepieniem, które dotyczy wszystkich psów, które ukończyły 3 miesiące życia jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczeniak musi być zaszczepiony na wściekliznę do ukończenia 4 miesiąca życia, a następnie regularnie, przed upływem roku od ostatniego szczepienia.

Pozostałe szczepienia psów i kotów są nieobowiązkowe, ale warto zabezpieczyć swojego zwierzaka przed chorobami, które są nie tylko nieprzyjemne, ale czasem mogą się zakończyć śmiercią psa. Wśród tych chorób możemy wyróżnić nosówkę, parwowirozę, koronawirozę, leptospirozę, kaszel psi i inne choroby. Wszystkie te szczepienia należy powtarzać co rok. Preparaty te stanowią najlepsze zabezpieczenie zwierzęcia przed zachorowaniem i poważnymi powikłaniami.

Odrobaczanie psa i preparaty przeciw pchłom i kleszczom

Oprócz szczepienia, zwierzęta należy też chronić przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Odrobaczanie psa można przeprowadzać już o trzy tygodniowych szczeniąt i później powtarzać raz do roku, przy okazji  wizyt profilaktycznych. Kontrola zarobaczenia powinna odbywać się systematycznie co 3-4 miesiące, poprzez stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych lub badania kału. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia psa pasożytami przewodu pokarmowego jest zjadanie „smakołyków”, które pies znajdzie na spacerze. Ale nawet jeśli pilnujemy naszego pupila na spacerach, źródłem zakażenia mogą też być owady, albo inne psy podczas zabawy. Dlatego odrobaczanie jest jednym z niezbędnych zabiegów profilaktycznych.

Warto też zadbać o to, by nasz zwierzak nie miał pcheł, kleszczy, czy innych pasożytów skórnych. W Przychodni Weterynaryjnej Eveta można się zaopatrzyć w różnego rodzaju preparaty przeciwko pchłom i kleszczom, w postaci obróżek przeciwpchelnych, albo preparatów typu spot-on, stosowanych w formie zakroplenia między łopatkami zwierzęcia. Bardzo skuteczne są też tabletki przeciw pchłom i kleszczom. Jeśli już doszło do inwazji pcheł, konieczne jest oczywiście zastosowanie preparatu, oraz dokładne posprzątanie i wypranie legowiska, tapicerek w mieszkaniu, jeśli zwierzak ma z nimi styczność i spryskanie ich preparatami zapobiegającymi, a zabezpieczenie psa tymi preparatami.