Dogtrekking to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Możliwość przebywania na świeżym powietrzu nie tylko poprawia samopoczucie i sprzyja dotlenieniu organizmu, ale także pozwala cieszyć się chwilą spędzoną wyłącznie z czworonogiem. Sprawdź, na czym polega dogtrekking i jak się do niego przygotować. 

Dogtrekking – właściciel, pies i góry

Trekking z psem to dyscyplina sportowa zapoczątkowana przez entuzjastów wspinaczki w Górach Skalistych (Stany Zjednoczone), którzy postanowili przemierzać trudne górskie szlaki ze swoimi czworonogami. W krótkim czasie sport rozpowszechnił się w Ameryce Północnej i Europie, gdzie właściciele zaczęli rywalizować z innymi międzygatunkowymi parami o tytuł mistrza dogtrekkingu.
Zawody opierają się na przemierzaniu szlaku o wyznaczonej długości. W Polsce najdłuższy szlak ma 50 km; w Czechach dystans jest niemal dwukrotnie większy.
Pokonanie tak dużych odległości wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i nawiązania współpracy z psem. Jeżeli chcesz mieć pewność, że czworonóg będzie posłusznie wykonywał twoje polecenia, skorzystaj z pomocy doświadczonego behawiorysty, np. Psia frajda Justyna Krauze, który nauczy cię technik pracy ze zwierzęciem i wskaże błędy szkoleniowe.   

Dogtrekking – od czego zacząć?

W czasie dogtrekkingu pies może spacerować, maszerować lub biec równym tempem. Jego podstawowym zadaniem jest ciągnięcie człowieka wraz z ekwipunkiem. Oczywiście, nie chodzi o ciągnięcie zaprzęgowe – właściciel ma na sobie specjalny pas biodrowy połączony do szelek psa przy linki z amortyzatorem. Głównym zadaniem pasa jest ułatwienie poruszania się z wolnymi rękami. 
Jeżeli chodzi o szelki, nie ma żadnych wytycznych dotyczących rodzaju i materiału, z którego powinny być zrobione. Właściciele najczęściej stosują szelki typu sled do ciągnięcia, szelki norweskie, szelki zaprzęgowe lub strażnicze tzw. guard. Smycz z amortyzatorem jest konieczna zważywszy na amortyzację szarpnięć z obu stron – to efektywna ochrona układu kostnego człowieka i czworonoga.

Ekwipunek do dogtrekkingu

Niezbędnym elementem wyposażenia właściciela są odpowiednie buty do trekkingu oraz – w uzasadnionych przypadkach – ochraniacze łap psa. Psy bardzo niechętnie noszą takie ochraniacze, niemniej warto się zaopatrzyć w to akcesorium, jeżeli planujemy trekking na niesprzyjającym, skalistym gruncie.
Oprócz sprzętu sportowego dogtrekker musi zabrać ze sobą prowiant, wodę oraz miskę podróżną dla psa. Nie można także zapominać o książeczce zdrowia dla psa i sprzęcie podróżniczym: latarce, kompasie, przenośnej apteczce, mapie i telefonie komórkowym z powerbankiem. Organizatorzy, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, często podają listę przedmiotów, które będą niezbędne podczas wędrówki.