Wraz z cieplejszymi dniami nadchodzi czas, kiedy z chęcią wyciągamy grilla i rozpalamy go, gdzie tylko możemy. Lepiej jednak upewnić się, w jakich miejscach nie narażamy się w taki sposób na mandat. Czy na swojej posesji zawsze możemy urządzić grilla? A co z rozpalaniem go na balkonie? Jeśli szykujesz się na sezon grillowy, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Gdzie można legalnie rozpalać grilla?

Grill to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu dla Polaków. Urządzamy go w ogródkach, parkach, a czasami nawet na balkonach. Jednak rozpalenie go w nieodpowiednim miejscu może wiązać się ze złamaniem prawa. Kiedy możemy rozpalać go bez obaw, a kiedy należy wybrać inne miejsce?

Odpowiedź na pytanie, czy można robić grilla w takim czy innym miejscu nigdy nie jest taka prosta. Zazwyczaj nie będzie to zależne od powszechnie obowiązującego prawa, a raczej od ewentualnych zakazów wprowadzanych przez administracje danych terenów, takich jak parki czy plaże. Przyjrzyjmy się więc, gdzie znajdziemy legalne miejsce na grilla?

Miejsca publiczne

Miejsca na grilla w plenerze są raczej łatwe do znalezienia. Możemy go urządzić w większości parków, a także na plażach. W wielu miastach możemy grillować również nad rzekami, a czasami także na kampusach uczelni wyższych. Jeżeli w danym miejscu nie można tego robić, to poinformuje nas o tym regulamin, który znajdziemy na jego stronie internetowej.

Jednak nawet jeśli dane miejsce pozwala nam na rozpalenie tam grilla, musimy upewnić się co do dwóch rzeczy:

  • Czy nie sprawiamy zagrożenia pożarowego?
  • Czy nie przeszkadzamy otaczającym nas ludziom?

Prywatne posesje

Może nam się wydawać, że nikt nie może zabronić nam urządzania grilla na własnym podwórku i chociaż w większości jest to prawda, warto pamiętać o sąsiadach. Jeśli na grilla zapraszamy duże grono osób, czy planujemy głośno puszczać muzykę, możemy zakłócić spokój sąsiadom, którzy mogą zadzwonić na policję.

Inną kwestią jest grillowanie na balkonie. Chociaż w ogólnokrajowych przepisach również nie istnieje bezpośrednie stwierdzenie, które nam tego zabrania. Jednak Ustawa o własności lokali z 1994 roku mówi, że właściciel lokalu powinien „korzystać z niej [nieruchomości] w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra”.

Wydobywający się z naszego dym, intensywne zapachy, czy hałas, jak najbardziej mogą być  uznane za utrudnienie naszym sąsiadom korzystania ze swojej nieruchomości. Ponadto, rozpalania grilla na balkonie mogą wprost zabraniać przepisy wewnętrzne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Gdzie nie można rozpalać grilla?

Czy istnieją jednak miejsca, w których w żadnym przypadku nie możemy rozpalić grilla? To określa artykuł 82. Kodeksu Wykroczeń, który wymienia miejsca, w których niedozwolone jest rozniecanie ognia. Są to:

  • lasy i tereny śródleśne,
  • łąki,
  • torfowiska,
  • wrzosowiska,
  • do 100 metrów od tych miejsc.

Ponadto, jak już zostało wcześniej wspomniane, w każdym przypadku należy dostosować się do przepisów dotyczących przestrzegania spokoju i ciszy nocnej. Trzeba też pamiętać, że możliwość grillowania w danym miejscu, nie oznacza jeszcze, że możemy spożywać tam alkohol.