Organy to instrumenty muzyczne, których dźwięk jest charakterystyczny i przyjemny dla ucha. Można znaleźć je przede wszystkim w kościołach, różnego rodzaju salach koncertowych oraz aulach. Wiele z tych instrumentów ma nie tylko wartość materialną, ale również historyczną, wobec czego dbaniem o nie powinien zająć się specjalista. Na czym polega praca organmistrza i czy w dzisiejszych czasach możesz znaleźć profesjonalistę?  

Kim jest organmistrz?

Organmistrz to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz zdolności manualne, aby precyzyjnie zająć się naprawą i konserwacją organów. Dawniej wszystkie organy były wytwarzane ręcznie, lecz teraz coraz więcej z nich pochodzi z fabryk produkujących na masową skalę. Do dziś przetrwało niewielu organmistrzów – tylko najlepsi w swoim fachu pozostali przy tradycyjnych metodach, dlatego warto im zaufać. Według miłośników muzyki, organmistrzowie to nie zwykli rzemieślnicy, a wręcz prawdziwi artyści.  

Gdzie go znajdziesz?

Od momentu powstania masowej produkcji, wiele producentów instrumentów muzycznych stawia na ilość, a nie na jakość. Zwłaszcza takich, które są przeznaczone dla dzieci lub amatorów nieznających się na muzyce. Jednakże jeśli chodzi o profesjonalne, a niekiedy nawet zabytkowe organy, nie warto prosić o pomoc przedstawiciela pierwszego lepszego serwisu. Ich konserwacją i renowacją powinien zająć się specjalista – to właśnie nim jest organmistrz! Doskonałym przykładem jest firma Organmistrzostwo Łukasza Ziółkowskiego, która mieści się w Świebodzinie. Korzystając z usług odpowiednio wykwalifikowanej i doświadczonej osoby można mieść pewność, że instrument zostanie powierzony we właściwe ręce.

Dlaczego warto skorzystać z usług?

Instrumenty, które nie są regularnie poddawane konserwacji i renowacji, z czasem zaczynają niszczeć. Przekłada się to nie tylko na ich nieestetyczny wygląd, ale również dźwięk. Zadbane instrumenty muzyczne mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat! Przykładem znanym nie tylko w Polsce, lecz też na świecie są organy znajdujące się w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki regularnym pracom organmistrzów przetrwały aż do dziś, a zbudowane zostały w okresie baroku! Bez regularnych prac konserwacyjnych i renowacji (m.in. uzupełniania brakujących piszczałek), organy dziś by niestety milczały. Zwłaszcza z powodu zniszczeń, które miały miejsce ponad 70 lat temu. W czasie II wojny światowej zostały mocno uszkodzone i konieczne było ich kompleksowe naprawienie.