Zdecydowana większość ludzi lubi zwierzęta. Ceni ich posłuszeństwo, oddanie i wierność. Dba aby domowy pupil cieszył się dobrym zdrowiem i dzięki niemu był towarzyszem na długie lata. Troska o zwierzę to nie tylko pełna miska z jedzeniem i wodą, miejsce do spania czy spacery. Równie ważnym aspektem jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo czworonoga. Warto zatem poznać sposoby na to jak uchronić zwierzęta przed chorobami i gdzie szukać pomocy w razie gdy pojawią się niechciane schorzenia.
Profilaktyka zdrowotna zwierząt domowych
Do podstawowych działań profilaktycznych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt domowych należy zaliczyć szczepienia ochronne. Zaleca się aby były one poprzedzane zabiegiem odrobaczania. W zależności od wieku pupila szczepienia profilaktyczne wykonuje się raz lub kilka razy w roku. W przypadku szczeniąt i kociąt do pierwszego roku życia w pakiecie ochronnym wyróżnia się szczepienia przeciw parwowirozie i nosówce. Należy je podawać w szóstym tygodniu życia. Dawkę przypominającą warto podać w dziewiątym i dwunastym tygodniu życia. W tym samym czasie dobrze jest wykonać szczepienie przeciw zakaźnemu zapaleniu wątroby u psów zwanej chorobą Rubartha. Po ukończeniu pierwszego roku życia każdy pies i kot powinien co roku być zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Jest to ustawowy obowiązek każdego właściciela zwierzęcia domowego. Musi on być spełniany rokrocznie. Warto również co trzy, cztery lata podać dawki przypominające szczepień przeciw nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha. Wśród zabiegów profilaktycznych oferowanych przez przychodnie weterynaryjne należy wyróżnić zabiegi kastracji i sterylizacji. Mają one podwójne znaczenie. Poprzez kastrację i sterylizację zmniejsza się liczbę bezpańskich zwierząt oraz dodatkowo unika groźnych chorób nowotworowych narządów rodnych i gruczołów mlekowych zwierząt. W ofercie dotyczącej profilaktyki weterynaryjnej warto wspomnieć także o zabiegach stomatologicznych oraz ortodontycznych.
Zabiegi lecznicze zwierząt domowych
Mimo usilnych starań właścicieli czworonogi jednak czasem chorują. Szczególnie w ostatnich czasach coraz częściej są to poważne choroby nowotworowe. Są to guzy organów wewnętrznych, ale także kości i skóry. Podobnie jak u ludzi tak i u zwierząt panuje zasada, że zmiana wcześnie wykryta rokuje duże szanse na całkowite wyleczenie. Warto zatem obserwować pupila, wykonywać badania profilaktyczne a w razie zauważenia niepokojących objawów od razu zgłaszać się do lekarza weterynarii. Zarówno koty, jak i psy często ulegają wypadkom. Są to nie tylko drobne kontuzje podczas zabawy czy spacerów, ale także groźne w skutkach wypadki komunikacyjne. Zwierzętami najbardziej narażonymi na tego typu zdarzenia są te pozostawiane bez opieki lub które się po prostu zagubiły albo uciekły. Aby uniknąć takich sytuacji warto zaczipować podopiecznego. Jest to zabieg polegający na podskórnym wszczepieniu mikroprocesora w którym zakodowany jest numer identyfikacyjny zwierzęcia. Odczytu dokonuje się specjalnym urządzeniem. Następnie numer przekazywany jest do ogólnokrajowej bazy danych gdzie można sprawdzić dane kontaktowe właściciela czworonoga. Innym poważnym schorzeniem zdrowotnym dotykającym zwierzęta jest dysplazja stawów biodrowych. Najczęściej cierpią na nią zwierzęta predysponowane genetycznie, tj. wybrane rasy ale także osobniki duże lub otyłe. Nieleczona dysplazja stawów może doprowadzić do trwałego kalectwa zwierzęcia.