Wędkarstwo to jedno z najbardziej popularnych hobby w naszym kraju. Każdego roku spotkać można wiele osób wędkujących przy różnych zbiornikach wodnych. Wędkarstwo swoją popularność zawdzięczać może połączeniu ze sobą sportu i kontaktu z naturą. W celu rozpoczęcia swojej przygody z wędkarstwem należy odpowiednio się przygotować. Osoby zajmujące się wędkarstwem musza posiadać kartę wędkarską, a także niezbędny do wędkarstwa sprzęt.

Sprzęt potrzebny do wędkowania

Rozpoczęcie przygody z wędkarstwem nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy nam podstawowy sprzęt wędkarski, dzięki któremu możliwe będzie łowienie ryb. W sprzęt wędkarski najlepiej wyposażyć się w specjalistycznym sklepie, który oferuje najlepszy asortyment. Firma Sazan Hurtownia Sklep Wędkarski z Gorzowa Wielkopolskiego oferuje osobą chcącym wędkować sprzęt najwyższej jakości. Do rzeczy niezbędnych do wędkowania, w który należy się wyposażyć przed rozpoczęciem przygody z wędkarstwem należy:

  •  ·        wędka,
  •  ·        kołowrotek,
  •  ·        żyłka,
  •  ·        haczyk,
  •  ·        przynęta.

Poszczególne elementy nieco się różnią od siebie, w zależności od tego jaki rodzaj wędkowania chcemy uprawiać. Dodatkowo obowiązkowym sprzętem, w który wyposażony powinien być każdy wędkarz jest podbierak. Przed wędkowaniem trzeba także wyposażyć się w narzędzie do odhaczania zdobyczy. Kupno tych sprzętów jest konieczne, abyśmy mogli łowić ryby zgodnie z prawem.

Poza czerpaniem przyjemności z samego wędkowania, osoby łowiące ryby mogą je zabierać ze sobą, aby później je zjeść. Gdy zamierzamy wędkować również w tym celu, powinniśmy posiadać ze sobą siatkę na ryby oraz pałkę, która umożliwi ich humanitarne zabijanie. 

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Osoby rozpoczynające przygodę z wędkarstwem są zobowiązane do posiadania karty wędkarskiej. W celu jej uzyskania należy udać się do powiatowego oddziału Polskiego Związku Wędkarstwa, gdzie ustalony zostanie termin przeprowadzenia Egzaminu na Kartę Wędkarską. Wspomniany egzamin obejmuje weryfikuje znajomość przepisów, które określone są w Ustawie o rybactwie śródlądowym, a także Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Gdy uzyskamy pozytywny wynik na Egzaminie na Kartę Wędkarską, otrzymamy stosowne oświadczenie, z którym należy udać się do Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego w celu odbioru karty wędkarskiej. Koszt jej odebrania wynosi około 10-15 zł.

Przed rozpoczęciem Egzaminu na Kartę Wędkarską należy umieścić opłatę za egzamin. Jego koszt różni się od wieku osoby zdającej. Kobiety i młodzież do lat 16 mogą przystąpić do egzaminu bezpłatnie. Osoby mające od 16 do 24 lat płacą za egzamin 18,45 zł. Takie same koszty ponoszą emeryci i renciści. Najwięcej za egzamin musza zapłacić dorośli. W ich przypadku koszt przeprowadzenia egzaminu wynosi 36,90 zł.