Alergie na konkretne produkty spożywcze nie są niczym niezwykłym wśród ludzi. Jednak wielu właścicieli czworonogów zapomina, że mogą one również przydarzyć się ich zwierzakom. Alergie mogą być powodem zmian behawioralnych, wywoływać nieprzyjemne objawy zdrowotne i wpływać na relację zwierzęcia z opiekunem. W jaki sposób rozpoznać alergię u psa lub kota i jak zareagować, aby pomóc zwierzęciu i poprawić jego samopoczucie?

Alergia pokarmowa u psów i kotów

Zdecydowanie najpopularniejszą spotykaną alergią wśród czworonogów jest alergia pokarmowa. Za jej przyczynę podaje się niektóre składniki spożywanego pokarmu. W efekcie otrzymania nietolerowanych przed dany organizm substancji występuje reakcja układu immunologicznego. Warto zapamiętać, że zmiany nie muszą zajść od razu po kontakcie z żywnością, lecz mogą pojawić się nieco później. Alergia pokarmowa u psów i kotów objawia się nieszablonowo i trudno określić jasny schemat zachodzących zmian. Wśród częstych objawów zauważyć można drapanie się zwierzęcia, zaczerwienioną skórę, krostki, bąble lub strupy. W momencie rozpoznania takich symptomów warto od razu udać się do Przychodni Weterynaryjnej. Innymi objawami alergii pokarmowej są wymioty, brak apetytu, apatia, nerwowe reakcje na dotyk, brak chęci do zabawy. Przed wizytą u weterynarza warto zebrać składy wszystkich przysmaków i karm, które otrzymuje zwierzę. W ten sposób może być łatwiej wyeliminować alergen.

Alergia kontaktowa u psów i kotów

Alergia kontaktowa występuje w odpowiedzi na bezpośrednie zetknięcie się z uczulającym czynnikiem. Często występuje np. po użyciu szamponu, środka czyszczącego, płynu do prania. Jeśli po upraniu obroży w okolicach szyi psa pojawią się ślady, można podejrzewać alergię na detergent, w którym została uprana. Objawy alergii kontaktowej zazwyczaj występują miejscu kontaktu skóry zwierzęcia z daną substancją.

Alergia wziewna u psów i kotów

Alergia wziewna jest reakcją organizmu na alergeny środowiskowe. Występuje w górnych drogach oddechowych, a spowodowana może być pyłkami roślin, kurzem, roztoczami. Najczęściej występującymi objawami są kaszel, katar, wydzielina z nosa i kichanie. Każdy z tych objawów może być również związany z innymi chorobami, dlatego diagnoza wymaga skontaktowania się z weterynarzem.