Posiadanie własnego zakładu stolarskiego wiąże się z wieloma zaletami. Na jego sukces w branży stolarskiej wpływa odpowiednie wyposażenie pracowni. W wypełnianiu zleceń klientów pomogą nowoczesne akcesoria stolarskie, takie jak narzędzia i przyrządy służące do różnych czynności. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać wyposażenie stolarni.

Jak zaplanować wyposażenie domowej stolarni?

Własny zakład stolarski wymaga pomieszczenia o określonych przepisami wymiarach. Ponieważ wykonuje się w nim różne prace, dobrze byłoby zadbać o właściwą wysokość. Standardowa, minimalna wysokość wynosi 3,8 m. Taka wysokość pułapu znacznie ułatwia pracę np. w przygotowywaniu schodów. Przepisy BHP opisują również dokładnie przestrzeń lokalu oraz odległości między maszynami stolarskimi. Ponieważ każdy przyrząd ma własną wielkość, a na każdym z nich przygotowuje się materiały, ze względu na zachowanie bezpieczeństwa podczas prac wymaga się, by na każde urządzenie przypadało ok. 1,5 m przestrzeni roboczej.

Uzupełnieniem wyposażenia stolarni jest odpowiednie oświetlenie. Wyróżnia się w tym celu oświetlenie ogólne, zamontowane pod sufitem oraz tzw. stanowiskowe. Do pierwszego używa się opraw świetlówkowych o stosownie szerokim kącie wiązki światła. Lampy żarówkowe sprawdzą się za to do oświetlania stanowisk. Przy urządzaniu stolarni trzeba również pamiętać o ich organizacji. W żadnej pracowni stolarskiej nie może zabraknąć stołu, na którym będą wykonywane prace.

Maszyny stolarskie


Stolarnia od zera wymaga przede wszystkim posiadania specjalistycznych przyrządów. Tradycyjne oprzyrządowanie składa się z: pilarki, strugarki (wyrówniarki i grubościówki) oraz szlifierki długotaśmowej. Profesjonalne warsztaty stolarskie do prac mają specjalnie wydzielone pomieszczenia. W przypadku rozkrojenia i wyrównania materiału wymagane będzie miejsce do dalszej obróbki. Do tych czynności stosuje się zwornice stolarskie, przeznaczone do klejenia części tzw. graniakowych na szerokość oraz ręczne ściski. Źródło sprężonego powietrza i pistolet lakierniczy posłuży za to do malowania gotowych surowych powierzchni. Trzeba przy tym pamiętać, by wybrać do niego pomieszczenie nienarażone na pył.

Aby przedłużyć użytkowanie elektronarzędzi stolarskich, trzeba je ładować przez wymagany czas. Inaczej nieodzowna będzie ich wymiana. Poleca się w tym przypadku sprzęt posiadający system zabezpieczający przed przegrzaniem baterii. Wytwarzają one wtedy większą moc oraz są wydajniejsze. Do ich największych zalet należy to, że układ odpowiedzialny za pracę silnika umożliwia zwiększenie przepływu prądu o 70%.

Narzędzia stolarskie

Do prac montażowych niezbędne będą ręczne narzędzia stolarskie. Do standardowych akcesoriów stolarskich zaliczają się: młotki, liniały, metry, kątowniki (nastawne i stałe), strugi, dłuta oraz materiały ścierne. Wszystkie przyrządy można znaleźć w sklepach stolarskich. W ich ofercie znajdą się również ręczne elektryczne urządzenia takie jak: wkrętarki, szlifierki, wiertarki czy zagłębiarki.

Spośród narzędzi do drewna należy wyróżnić piłę. Jest jednym z najważniejszych narzędzi w stolarni. Służy do cięcia drewna. Na rynku można znaleźć jej różne rodzaje, np. otwornice, płatnice, grzbietnice, jak również japońskie i kabłąkowe. Przy wyborze właściwej należy się kierować zębami, ich rozmieszczeniem oraz opracowaniem. Blisko rozmieszczone, niewielkie zęby umożliwiają precyzyjne i równe cięcie, inaczej niż w przypadku większych odstępów, pozwalających na szybsze piłowanie. Z kolei kształt zębów decyduje o przeznaczeniu piły. Może być dostosowana do poprzecznego cięcia włókien lub podłużnego. Zwykle do drewna zaleca się te o hartowanych zębach. Tzw. ukośnica, czyli ukośna przesuwna piła przyda się przy przycinaniu pod danym kątem. Ułatwiające użytkowanie rozmiary, lekka i wytrzymała podstawa oraz właściwe osłony to kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.

Narzędzia do obróbki drewna to również dłuta, strugi i heble ułatwiające frezowanie, żłobienie i struganie. Do obróbki mniejszych elementów sprawdzą się natomiast narzędzia w mniejszej formie np. mikroprzecinarki. Jeśli nie wiesz, jakich narzędzi będziesz potrzebować do wyposażenia stolarni, skorzystaj z porad specjalistów z zakładów lub sklepów stolarskich.