Jakie akcesoria sportowe przydadzą się początkującemu bokserowi?

Materiał partnera
2019-12-10

Boks to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych - trenowano go od czasów starożytnych. Sport ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Na treningi zapisują się już nawet kilkuletni zawodnicy, próbując swoich sił w pierwszych sparingach. Chcąc uprawiać boks amatorsko, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w akcesoria, które umożliwią bezpieczny i efektywny trening. Co warto kupić?

Rękawice

Boks kojarzy się przede wszystkim z rękawicami o specyficznym kształcie. Są one niezbędne do każdego treningu. Oferta rękawic bokserskich jest bardzo zróżnicowana- na rynku znajdziemy produkty przeznaczone dla profesjonalistów i amatorów.  Jakie są rodzaje rękawic bokserskich? Najbardziej klasycznym modelem są rękawice sznurowane, które można idealnie dopasować do dłoni. Zdecydowana większość zawodników wybiera jednak rękawice zapinane na rzepy, które są wygodniejsze i łatwiejsze do samodzielnego założenia. Jak podkreśla specjalista ze sklepu sportowego Leone – warto mieć na uwadze, że rzepy szybciej ulegają uszkodzeniom i trudniej jest wymienić je na nowe. Rękawice sznurowane są trwalsze i – w razie potrzeby- zepsute wiązanie można łatwo naprawić.

Ochraniacze

Podczas każdego treningu powinniśmy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Z tego też względu konieczny będzie zakup ochraniaczy różnego typu. Najważniejszym z nich jest kask, który chroni głowę przed urazami. Przyda się również ochraniacz na zęby. Produkowane są one w uniwersalnych rozmiarach. Do tworzenia produktów tego typu używa się termoplastycznego materiału, który po ogrzaniu w gorącej wodzie, dopasowuje się do kształtu szczęki zawodnika. Zęby, które zabezpieczone są w ten sposób naprawdę ciężko uszkodzić. Warto również zaopatrzyć się w specjalne owijki, które chronić będą przedramiona oraz nadgarstki i specjalne ochraniacze na łydki.

Buty bokserskie

Buty bokserskie są wysokie, sznurowane i posiadają płaską podeszwę. Ich budowa pozwala na wykonywanie swobodnych ruchów, gdyż praca nóg w boksie jest bardzo istotna i -bardzo często- to właśnie ona przesądza o zwycięstwie. Wybierając obuwie treningowe należy przede wszystkim zadbać o to, by było ono odpowiednio dopasowane do rozmiaru naszej stopy. Materiał, z którego zrobione są buty, powinien być przewiewny i dobrze odprowadzać pot. Wilgotne stopy to nie tylko krępujący problem dla boksera – powodują one zmniejszenie przyczepności nóg do podłoża, co wpływa negatywnie na efektywność treningu. Wielu początkujących zawodników decyduje się na zakup używanych butów bokserskich, co jest dużym błędem. Takie obuwie dopasowane jest do poprzedniego właściciela i szansa, że dobrze sprawdzi się także u nas, jest niewielka. Nowe buty do boksu to inwestycja, która szybko zwróci się w postaci pierwszych wygranych sparingów.