Występowanie pasożytów oraz chorób z nimi związanych to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Dziedziną nauki, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz badaniem zależności między pasożytem, a jego żywicielem jest parazytologia. Przychodnia Weterynaryjna Strzyża, której siedziba znajduje się w Gdańsku, zajmuje się profesjonalną diagnostyką parazytologiczną. Sprawdź, jakie badania wchodzą w jej zakres.

Badanie kału zwierząt

Zarówno pasożyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne występujące u zwierząt domowych mogą stanowić dla nich duże zagrożenie, ponieważ bardzo często przenoszą one groźne choroby m.in. babeszjozę, giardiozę, toksoplazmozę, toksokarozę czy tasiemczycę. W niebezpieczeństwie znajdują się również właściciele zwierząt, gdyż oni także mogą zostać zarażeni, dlatego badania u pupili warto wykonywać regularnie. Podstawowym badaniem przeprowadzanym w ramach diagnostyki parazytologicznej jest badanie kału. Przychodnia Weterynaryjna Strzyża wykonuje je, wykorzystując dwie metody, metodę flotacji oraz cienkiego rozmazu. Pierwsza z nich opiera się na zjawisku wypływania na powierzchnię płynu jaj pasożytów. Metoda cienkiego rozmazu polega na umieszczeniu próbki kału na szkiełku mikroskopowym oraz ocenie próbki pod mikroskopem.

Badanie hematologiczne oraz szybkie testy diagnostyczne

Specjaliści Przychodni Strzyża do diagnostyki parazytologicznej wykorzystują także badania hematologiczne, czyli badania krwi. Materiał biologiczny, jakim jest krew to świetne źródło informacji o zdrowiu zwierzęcia, a także o stopniu rozwoju procesu chorobowego czy skuteczności stosowanej farmakoterapii. Specjaliści najczęściej wykonują badanie rozmazu krwi pod mikroskopem. Przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej Strzyża dodaje:

Badanie krwi to podstawowe badanie, które wykorzystujemy w diagnostyce weterynaryjnej. Dostarcza wielu informacji i pomaga wykryć pasożyty odpowiedzialne za groźne dla zwierzęcia choroby m.in. pierwotniaki z rodzaju Babesia, które wywołują babeszjozę.

W ramach diagnostyki parazytologicznej  w przychodni wykonywane są również szybkie testy diagnostyczne. Wykorzystują one reakcję zachodzącą między antygenem a przeciwciałem, która ewentualny pozytywny wynik ukazuje poprzez odpowiednie wybarwienie paska testu. Ta metoda diagnostyczna stosowana jest zazwyczaj w przypadku występowania ostrych objawów, które wymagają natychmiastowego działania. Warto podkreślić, iż wynik szybkiego testu diagnostycznego powinien być potwierdzony badaniem pod mikroskopem.