Planujesz wyjazd w góry w celach rekreacyjnych?  Zamierzasz spacerować górskimi szlakami lub wspinać się po skałach? Postaw na solidne i wytrzymałe górskie buty. Ich zakup powinien być przemyślany. Dlatego dowiedz się, jakie są ich popularne modele. Jak dobrać obuwie pod względem zastosowania? Które modele nadają się do wspinaczki, a które do biegania? Czym się kierować przy wyborze? Sprawdź!

Jak dobrać buty w góry? Praktyczne wskazówki!

Przed wyborem obuwia należy sobie zadać pytanie o okres ich użytkowania. Inne obuwie w góry będzie dobre zimą, inne latem. Poza tym dobrze jest wziąć pod uwagę przeznaczenie. Kiedy będziesz je zakładał? Na trasy wyczynowe, do wspinaczki czy spacerów górskimi szlakami? Wybrany model powinien być dopasowany do warunków pogodowych i odporny na uszkodzenia. Buty do chodzenia w górach powinny być przede wszystkim wygodne. Komfort użytkowania zapewni dopasowany rozmiar obuwia. Wybierając się do sklepu obuwniczego, dobrze jest szukać modeli, które są masywne, nieprzemakalne i przyczepne. Szczególne znaczenie ma rodzaj materiału, z którego została wykonana podeszwa górskich butów. Na stromych i śliskich trasach sprawdzi się podłoże z gumy i bieżnika. Dodatkowo dobrze dobrane obuwie zapewnia bezpieczeństwo i stabilizację w trakcie poruszania się. W ten sposób chroni się stopy przed bolesnymi kontuzjami np. kostki. Gwarancję wygody i praktyczności przynoszą renomowane marki.

Popularne modele i rodzaje górskiego obuwia

Do specjalistycznego obuwia zaliczają się buty trekkingowe damskie, męskie lub dziecięce. Do uniwersalnych modeli należą wysokogórskie i wysokie. Te drugie sprawdzą się przy dłuższych pieszych wycieczkach. Nadają się na górskie wyprawy i trudne trasy. Zabezpieczają przed wilgocią i zapewniają komfort podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Do niskich należą natomiast buty podejściowe. Dostępne w sklepach i hurtowniach obuwia modele mają lekką obudowę z czubkami z gumy i nowoczesny design. Są starannie wykonane i przyczepne dzięki twardej podeszwie. Dlatego polecane są do wycieczek w terenie i do krótkich górskich tras: podejść, zejść i prostych wspinaczek.

Oprócz tego w ofercie sklepów można spotkać buty biegowe, wspinaczkowe oraz sandały. Obuwie do biegania powinno być lekkie i zawierać na podeszwie bieżnik. Powinny być wygodne i chronić przed przedostawaniem się do środka błota czy piasku. Buty wspinaczkowe z kolei wyróżniają się solidnością. Mogą być zapinane na rzepy lub sznurowane. Do jednodniowych wspinaczek rekomendowane są modele ze skóry. Do wielbicieli skitouringu, czyli wycieczek na nartach, skierowane są buty skiturowe. Przypominają modele narciarskie wyposażone w dodatkowe, ruchome części. Z kolei do wspinaczki z pomocą czekanów i raków, czyli drytoolingu idealne będą modele z zapięciami na automatyczne raki. W okresie wiosenno-letnim warto zabrać ze sobą sandały do wygodnego przemieszczania się po miejskich terenach.

Akcesoria do butów w góry, w które dobrze jest się zaopatrzyć

Ekwipunek w góry w zależności od aktywności uzupełnią takie akcesoria jak czekany, kaski, uprzęże, liny, pętle oraz ocieplana odzież sportowa np. rękawice. Nie można poza tym zapomnieć o rakach na buty. Mogą być automatyczne, półautomatyczne lub koszykowe. Ich nałożenie na obuwie zapewnia bezpieczeństwo i przyczepność. Mogą je zastąpić lżejsze raczki turystyczne, polecane początkującym wielbicielom górskich wspinaczek.

Przy wyborze butów w góry należy się kierować nie tylko ich przeznaczeniem, ale też klasą twardości. Na lato sprawdzą się tzw. trapery oznaczone klasą A np. do nordic walkingu czy biegania. Na pozostałe sezony warto wybrać modele określone klasą A lub B. Na ciężkie, zimowe warunki polecane są za to modele oznakowane klasą B i C. Do wspinaczek i wypraw w wysokie góry należy wybrać obuwie o twardości określanej jako D.