Jakie są popularne rodzaje rowerów?

Materiał partnera
2019-08-20
Źródło: gettyimages

Każdego roku, w szczególności w sezonie letnim, można spotkać bardzo dużą liczbę rowerzystów. Chcąc być jednym z nich musimy mieć rower. Zapewne większość posiada ten pojazd, jednakże może być on w nienajlepszym stanie, dlatego warto rozważyć kupno nowego roweru. Wybierając się do specjalistycznego sklepu lepiej mieć sprecyzowane założenia, ponieważ wybór rowerów jest ogromny.

Najpopularniejsze rodzaje rowerów górskich

Chcąc zacząć swoją przygodę z jazdą na rowerze koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wybierając się do sklepu powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jaki rodzaj roweru będzie nam potrzebny. Jest to dość istotne, ponieważ sprzedawcy rowerów posiadają w swoim asortymencie kilka rodzajów rowerów, które przeznaczone są do jazdy po różnych nawierzchniach.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów rowerów jest rower górski, inaczej nazywany MTB. Ten rodzaj roweru przeznaczony jest do jazdy terenowej, aczkolwiek wielu rowerzystów korzysta z niego także podczas przejażdżek drogami asfaltowymi. Rowery górskie najczęściej posiadają koła w rozmiarach 26, 27,5, 29 cali. Poza tym charakteryzuje je agresywny bieżnik na szerokiej oponie. Takie rowery posiadają też amortyzatory. Rowery MTB są wytrzymałe i uniwersalne, w związku z tym nadają się do jazdy nie tylko w terenie, lecz również po zwykłych drogach. Wśród rowerów górskich wyróżnić można kilka jego podgrup, do których należą:

      ·        ATB,

      ·        XC,

      ·        DH,

      ·        FR,

      ·        Enduro,

      ·        Trail, All Mountain.

Rowery górskie ATB nadają się idealnie dla amatorów jazdy na rowerze. Przeznaczone są zarówno do jazdy codziennej, jak i turystycznej. Posiadają jeden amortyzator, choć czasem nie mają go w ogóle. Rowery typu XC są lżejsze od ATB. Przeznaczone są do ostrzejszej jazdy terenowej, w tym do ścigania się. Rower górski DH służy do jazdy w sporcie, jakim jest downhill, czyli konkurencji, w której najważniejsza jest jazda w dół. Rowery te są bardzo solidne, ich tarcze hamulcowe są duże oraz posiadają dwa amortyzatory. Rowery FR swoją konstrukcją przypominają rowery do downhill, z tym, że dzięki nim możliwe jest podjeżdżanie pod wzniesienia. Rowery górskie Enduro są uniwersalnymi rowerami, które przeznaczone są do użytkowania między innymi na wymagających ścieżkach. Rowery typu Trail, All Mountain są lżejszą wersją rowerów przeznaczonych do jazdy na ścieżkach, co wpływa na lepsze podjeżdżanie.

Pozostałe rodzaje rowerów

W ofercie sklepów rowerowych można znaleźć dużo więcej rodzajów tych pojazdów. Dość popularne są rowery szosowe. Przeznaczone są do jazdy po równej nawierzchni asfaltowej. Ich koła są duże, zazwyczaj 28 cali, natomiast opony bardzo wąskie i gładkie. Kolejnym typem popularnych rowerów jest rower trekkingowy. Takie rowery często uznawane są za połączenie roweru górskiego z rowerem szosowym. Są to rowery turystyczne posiadające bagażnik, błotniki, a także dynamo z oświetleniem. Szerokość opon w tych rowerach jest większa niż w rowerach szosowych i mniejsza niż w rowerach górskich.

Sklepy rowerowe, takie jak Rower Sport z Dąbrowy Górniczej, posiadają także inne rowery, wśród których znaleźć można:

      ·        rowery crossowe,

      ·        rowery fitness,

      ·        rowery miejskie,

      ·        rowery elektryczne,

      ·        fatbike,

      ·        BMX.

Jak widać istnieje wiele rodzajów rowerów, które zalecane są do jazdy po rozmaitych nawierzchniach, dlatego przed ich zakupem koniecznie trzeba sprecyzować swoje wymagania względem roweru, a także zastanowić się, po jakich trasach chcemy jeździć. To pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj roweru.