Króliki należą do bardzo delikatnych zwierząt, które potrafią zachorować także wskutek stresu. W przypadku tych pupili nie należy ignorować żadnego niepokojącego symptomu, ponieważ każda choroba czy infekcja może okazać się dla nich niezwykle niebezpieczna. Jakie objawy u naszego królika powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Regularne wizyty u weterynarza z królikiem

Na początku warto wspomnieć, iż z naszym królikiem powinniśmy chodzić do weterynarza nie tylko w krytycznych sytuacjach, lecz także regularnie raz w roku w celu skontrolowania stanu uzębienia naszego zwierzątka. To bardzo ważne, ponieważ uciążliwe wady zgryzu mogą pojawić się u królików wskutek różnych przyczyn takich jak np. wady genetyczne czy niewłaściwe żywienie lub innego rodzaju błędy, z których popełniania możemy nawet nie zdawać sobie sprawy (jest to np. niezapewnienie zwierzątku dostępu do wapnia czy drewienek, dzięki którym mogłoby ścierać sobie stale rosnące zęby). Z naszym małym pupilem powinniśmy co jakiś czas udawać się także na szczepienia do sprawdzonego weterynarza. Takiego znaleźć można w Gabinecie Weterynaryjnym Sonia, który od lat zdobywa serca właścicieli królików, fretek, psów czy kotów. Pracujący tam specjaliści świadczą podstawowe usługi, takie jak czipowanie, odrobaczanie, szczepienie, diagnostyka i leczenie zwierząt. Oprócz tego zajmują się między innymi leczeniem chorób uszu, oczu, przyzębia i zębów u zwierząt. Decydując się na wizytę w tym gabinecie weterynaryjnym, możesz mieć pewność, że oddajesz swojego pupila w najlepsze ręce.

Niepokojące symptomy u królika

Jest naprawdę cała lista niepokojących objawów występujących u królików, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Do najczęstszych symptomów świadczących o problemach zdrowotnych królika zaliczamy zmiany w zachowaniu i zwyczajach naszego zwierzątka obejmujące między innymi osowiałość, długotrwałe zaprzestanie wypróżniania się (przez minimum kilkanaście godzin), częste kichanie, rozwolnienie, wydzielina ropna z nosa lub z oczu czy też pojawienie się ran lub guzków na ciele. U tego rodzaju gryzonia może pojawić się także nagła utrata wagi lub apetytu, zachowania agresywne, zgrzytanie zębami, szybki i nierówny oddech, silne napinanie się przy oddawaniu moczu, zmiany skórne, paraliż lub krwawienie.

To wszystko świadczy o pojawieniu się groźnych dla królika problemów zdrowotnych takich jak choroby układu trawiennego (w przypadku np. biegunek), poważne infekcje (przy problemach z oddychaniem), ostre zapalenie pęcherza (przy pojawieniu się krwi w moczu), świerzbowiec (przy częstym drapaniu się), uszkodzenia kręgosłupa (w przypadku paraliżu), pchły (przy silnym drapaniu się), otyłość (przy np. rozwolnieniu), zranienia (przy wystąpieniu ran lub krwawień), kłopoty stomatologiczne (np. gdy królik nie ma apetytu) lub często spotykana wśród królików myksomatoza (gdy zwierzątko ma między innymi wypryski na pyszczku). Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze można poprosić o pomoc specjalistów, niezależnie od występujących objawów. Lepiej dwa razy upewnić się, że zwierzę jest zdrowe, niż raz zignorować towarzyszące mu symptomy.