Opieka nad psem to nie tylko zabawa i spacery, ale przede wszystkim dbałość o jego kondycję i zdrowie. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza weterynarii. Pozwalają one na sprawdzenie stanu zdrowia pupila i wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych. Wielu opiekunów psów zabiera zwierzaka do weterynarza gdy jego stan jest już poważny i może być za późno na zapobiegnięcie chorobie. Kiedy konieczna jest wizyta w lecznicy dla zwierząt?

Pierwsza wizyta u weterynarza i regularne kontrole

Adopcja lub kupno szczeniaka wiąże się z wzięciem na siebie odpowiedzialności za dobrostan zwierzęcia. Jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna psa jest kontrolowanie stanu jego zdrowia. Każdy szczeniak w pierwszym roku życia musi otrzymać komplet szczepień profilaktycznych dla zwierząt, chroniących przed różnego rodzaju chorobami, na przykład nosówką czy parwowirozą. Na pierwszej wizycie w Przychodni Weterynaryjnej Wibrys Piotr Pawłowski lekarz wraz z opiekunem ustala harmonogram szczepień i wyznacza datę kolejnego spotkania. To również czas na ważenie psiaka, osłuchanie go i przyjrzenie się jego skórze, sierści, łapom, uszom czy zębom.

Dzięki takiemu podstawowemu badaniu weterynarz może z czasem oceniać, czy szczeniak prawidłowo się rozwija. Klinika weterynaryjna powinna budzić u psa pozytywne skojarzenia, dlatego lekarze z przychodni Wibrys zawsze dbają o komfort pacjentów i ograniczają stresujące bodźce do minimum. Kolejne wizyty kontrolne warto odbywać co najmniej raz w roku, a w przypadku starszych psów raz na pół roku. Standardową procedurą jest wówczas odrobaczanie oraz wykonanie badań profilaktycznych. Regularne odwiedziny w lecznicy weterynaryjnej w Płocku pozwalają na monitorowanie zdrowia psa i szybkie reagowanie na zmiany.

Niepokojące objawy u psa – kiedy iść do weterynarza?

Poza wizytami kontrolnymi, należy zabrać psa do weterynarza zawsze po zaobserwowaniu niepokojących objawów i zachowań. Tylko wczesne wykrycie rozwijającej się choroby skutkuje szansą na całkowite wyleczenie pupila. Lekarze z Przychodni Weterynaryjnej Wibrys w Płocku wskazują najczęściej występujące dolegliwości, z którymi należy udać się do specjalisty. Objawem dobitnie świadczącym o złym samopoczuciu psa jest przede wszystkim brak apetytu. Uwagi wymagają wymioty, biegunka, ślady krwi i zmiana koloru moczu. Wizyta w klinice jest wskazana, gdy pies nadmiernie się drapie lub staje się agresywny. Każda zmiana w zachowaniu zwierzęcia powinna zwrócić uwagę opiekuna, by mógł odpowiednio zareagować.