Stosowanie leków psychotropowych u zwierząt to stosunkowo nowy model terapeutyczny. Podanie tych szczególnych środków farmakologicznych jest możliwe jedynie w przypadku zaistnienia konkretnego uzasadnienia medycznego i wymaga ścisłej współpracy z weterynarzem. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach można wdrożyć leczenie psychotropowe i które grupy leków są wykorzystywane w terapii.

Leczenie psychotropowe dla psów – początek

Postawienie diagnozy to pierwszy krok leczenia zwierzęcia, u którego występują problemy z zachowaniem. Kolejnym etapem jest opracowanie planu modyfikacji zachowania zwierzęcia, który jest bezwzględnie przestrzegany przez właściciela. Leki dla psów nie są szybkim rozwiązaniem, a jedynie ułatwiają ogólne podejście behawioralne. Przykładowo, leczenie psa z silnym lękiem separacyjnym za pomocą samych leków jest zazwyczaj nieskuteczne, jeżeli nie idzie w parze z jakąkolwiek próbą modyfikacji zachowania. Złagodzenie najgorszych aspektów problemu jest tylko pozorne – po odstawieniu leków zwierzę wróci do poprzednich zachowań.

Leki na agresję dla psów – czy istnieją?

Jednym z największych problemów behawioralnych, występujących u zwierząt, jest agresja. Niestety, nie ma leków zarejestrowanych w celu kontrolowania agresji u psów i kotów. Właściciele muszą zdawać sobie sprawę, że większość przejawów agresji jest normalną odpowiedzią na bodziec. To postrzeganie agresji przez właściciela stanowi problem .

Wykorzystanie środków psychoterapeutycznych w weterynarii

Istnieją przesłanki wskazujące na to, że podejście behawioralne, nieuzupełnione leczeniem farmakologicznym, jest często nieskuteczne. Jednym z częściej stosowanych leków weterynaryjnych są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które blokują wychwyt zwrotny serotoniny. U psów i kotów pełne efekty terapii są często widoczne po tygodniu lub dwóch. Lekarze weterynarii przepisują te środki w przypadkach znakowania moczem u kotów, niepokoju i kompulsywnych zachowań. Trójcykliczne leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne w mniejszym stopniu blokują wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny oraz dopaminy. Klomipramina jest skuteczna w znakowaniu moczu u kotów i lęku separacyjnym u psów.

Pochodne benzodiazepiny – szybkie działanie

Środki farmakologiczne dla psów, obejmujące alprazolam, diazepam i oksazepam, oferowane przez hurtownię weterynaryjno-zoologiczną Eskulap, mogą być skuteczne w przypadku niepokoju i znakowania moczem u kotów. Zaletą jest stosunkowo szybkie działanie – w połączeniu z SSRI ich działanie jest natychmiastowe.

Inhibitory monoaminooksydazy – leki dla starszych psów

L-deprenyl, lek dedykowany dla psów z zaburzeniami poznawczymi, jest szczególnie rekomendowany dla starzejących się zwierząt (opóźnia ubytek dopamin). Niestety, lek nie jest skuteczny w każdym przypadku; zdarza się, że choroba nadal postępuje.