Wynajem jachtu jest rozwiązaniem na ciekawe spędzenie urlopu nad morzem lub jeziorem. Decydując się na podpisanie umowy czarterowej, należy zwrócić uwagę na dodatkowe usługi w postaci między innymi możliwości ubezpieczenia kaucji. Warto także rozważyć umiejętności załogi w zakresie żeglugi. Konieczne jest również dokonanie wcześniejszej rezerwacji i wpłata zaliczki w ustalonej wysokości.

Czym jest czarter jachtu?

To inaczej mówiąc jego wynajem od armatora. Jest nią osoba, sprawująca pieczę nad jachtami znajdującymi się w porcie – marinie. Stanowi formę umowy, która obejmuje czas wynajęcia jednostki, jej konkretny model, wyposażenie, a także miejsce wypożyczenia. Procedura rozpoczyna się najczęściej od dokonania rezerwacji w interesującym nas terminie bezpośrednio u właściciela, opiekuna lub przedsiębiorstwa zajmującego się tylko i wyłącznie tego rodzaju usługami. Jednym z nich jest firma czarterowa Flow Czarter z siedzibą na terenie Gdańska, obsługująca port w Mikołajkach. Po złożeniu „zamówienia” należy uiścić zaliczkę w określonym umową terminie. Później pozostaje nam już tylko cieszyć się relaksującym i udanym rejsem. Jednak, aby zaliczał się do miłych wakacyjnych wspomnień, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kto będzie sterować jachtem?

Problem nie powstaje w momencie, gdy decydujemy się na jednostkę o długości nieprzekraczającej 7,5 metra oraz takiej, której silnik nie ma mocy większej niż 13 KM. W takiej sytuacji nie są wymagane specjalne uprawnienia. W przeciwnym razie potrzebna jest wśród załogi osoba dysponująca właściwym patentem żeglarskim. Niemniej jednak można zdecydować się na wynajem skippera, czyli osoby wykwalifikowanej do kompleksowej obsługi jachtu. Z pewnością dystans, jaki przepłynął, przekłada się na jego doświadczenie. Profesjonalny skipper jest także doskonałym przykładem, od którego można czerpać przydatną wiedzę w zakresie żeglugi.

Ubezpieczenie jednostki

Decydując się na czarter jachtu, należy zorientować się w kwestii polisy obejmującej wystąpienie ewentualnych uszkodzeń lub kradzieży (ubezpieczenie OC i CASCO). Jej wartość powinna przekraczać ilość wpłaconej kaucji. W razie jakichkolwiek defektów osoba wynajmująca pokryje koszty wyłącznie do jej wysokości. W niektórych przypadkach istnieje także opcja ubezpieczenia wpłaconej kaucji, co obniża koszty szkód, z które będziemy odpowiedzialni. Niezwykle przydatna jest również usługa serwisu jachtu w trakcie rejsu lub w skrajnym przypadku zapewnienie jednostki zastępczej. Te wszystkie kwestie sprawią, że będziemy mogli wyruszyć w rej bez zbędnych zmartwień.

Od czego jest uzależniona cena?

Przede wszystkim jest zależna od terminu, w jakim ma nastąpić czarterowanie jachtu oraz długości okresu wynajmu. Zdecydowanie niższe koszty poniesiemy, decydując się na rejs poza ścisłym sezonem urlopowym. Bardziej opłacalne jest także wypożyczenie łodzi na tydzień lub dwa, aniżeli kilka dni – na przykład długi weekend majowy. Często jest również tak, że z im większym wyprzedzeniem dokonamy rezerwacji, tym korzystniejsze warunki uzyskamy. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie jachtu oraz jego stan techniczny, wiek i wielkość, które są kluczowymi czynnikami determinującym kwotę, jaką będzie trzeba uiścić za jego wypożyczenie. Im lepszej klasy jednostkę wybierzemy, tym naturalnie większa opłata zostanie pobrana.