Zadbana sierść czworonoga to powód do dumy dla właściciela. Niestety, niektóre rasy psów są bardziej wymagające niż inne, a ich pielęgnacja wymaga użycia specjalistycznych narzędzi trymerskich. Sprawdźmy, na czym polega ta szczególna technika pielęgnacji i które rasy psów wymagają trymowania.

Czym jest trymowanie?

Trymowanie to rodzaj pielęgnacji opartej na ręcznym usuwaniu nadmiaru włosów u psa. Cały zabieg wymaga dużej precyzji – psi fryzjer musi usunąć cały dojrzały włos z korzeniem, tworząc miejsce na nową warstwę zdrowego włosa. Regularne trymowanie ma duży wpływ na kondycję włosa i skóry. Dzięki trymowaniu włos rośnie zdrowy, jest dobrze zregenerowany i błyszczący. Usunięcie martwej warstwy zapewnia także prawidłowy obieg powietrza oraz optymalne ukrwienie skóry.

Strzyżenie w żadnym wypadku nie zastąpi trymowania, a wręcz zaszkodzi. Włos stanie się matowy, wyblakły i utraci swoje właściwości termoizolacyjne. Nietrymowana okrywa włosowa sprawia wrażenie brudnej i zaniedbanej.

Które psy wymagają trymowania?

Trymowanie to zabieg, do którego kwalifikują się psy ostro- i szorstkowłose. Wszystkie czworonogi posiadające miękki i gęsty podszerstek, oraz wierzchni włos okrywowy, powinny być poddawane temu zabiegowi. Do najpopularniejszych ras „trymerskich” zaliczamy: Airedale Terriery, Bouvier de Flanders, West Highland White Terriery, Cairn Terriery, Fox Terriery, Jack Russel Terriery, Sznaucery oraz Jamniki Szorstkowłose.

Kiedy i gdzie trymować psa?

Aby sprawdzić, czy sierść czworonoga nadaje się do zabiegu trymowania, wystarczy delikatnie podskubać włos. Jeżeli wskutek lekkiego skubania włos zostaje w ręce, oznacza to, że czas odwiedzić groomera. Niektórzy właściciele wybierają trymowanie na własną rękę, co jest dość ryzykownym pomysłem. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może przysporzyć psu bólu i zepsuć włos. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego groomera, takiego jak Happy Dog Agnieszka Pudełko - Zakład Fryzjerski Dla Zwierząt. Przed zabiegiem należy powstrzymać się od kąpieli psa (co najmniej 3 tygodnie). Zabieg trymowania, o ile jest wykonywany poprawnie, jest bezbolesny i komfortowy dla psa. 

Uwaga! Przed pierwszą wizytą w zakładzie groomerskim warto oswoić psa z dotykiem i kontaktem z narzędziami fryzjerskimi. Pupil powinien być przyzwyczajony do czesania i kąpieli – dzięki temu łatwiej zniesie zabieg i nie będzie odczuwał niepokoju