Twój pies nadmiernie gubi sierść, a może jego włosie jest zbyt szorstkie i splątane? W takim sytuacjach właściciel czworonoga powinien zgłosić się do psiego fryzjera, czyli groomera. W zależności od rasy psa może zaproponować jego wyczesanie lub też strzyżenie. W wielu przypadkach skuteczną metodą pielęgnacji sierści jest zaś trymowanie. Na czym ono polega? Wyjaśnia groomer z salonu dla zwierząt Art Grooming & Zoologiqua, który znajduje się w Poznaniu.
Czym jest trymowanie psa?
Jak tłumaczy groomer trymowanie to zabieg, który polega na usuwaniu martwego włosa psa. W jego trakcie przycinane są również końcówki włosków zbyt długich, czyli tak zwane włoski okrywowe. Efektem trymowania jest odświeżona szata czworonoga, który przestaje pozostawiać w całym domu swoją sierść. Trymowanie uznaje się też za ważny zabieg pielęgnacyjny przy hodowli wielu ras psów.
Jeśli chodzi zaś o metody trymowania, salon dla zwierząt Art Grooming & Zoologiqua z Poznania posiada zarówno noże do trymowania, jak i specjalne nakładki oraz gumki.
Jakie psy powinny być trymowane?
To, czy nasz pies powinien być trymowany czy strzyżony, zawsze określa specjalista podczas wizyty adaptacyjnej w salonie groomerskim. Samodzielne wskazanie, który zabieg będzie właściwy, jest niestety trudne w przypadku kundelków. W przypadku psów rasowych jest to zadanie łatwiejsze. Trymowanie z pewnością idealne jest dla Sznaucerów, Jamników Szorstkowłosych, Jack Russel Terrierów czy West Highland Terrierów. Jak często należy zaś wykonywać taką pielęgnację u czworonoga?
Salon Art Grooming & Zoologiqua zaprasza właścicieli psów przynajmniej raz na 2-4 miesiące. Im sierść jest bardziej miękka, tym częściej należy powtarzać zabieg. Pierwszy raz można zaś pojawić się w salonie Art Grooming & Zoologiqua ze swoim milusińskim już po czwartym miesiącu życia. To wtedy pojawiają się u psów pierwsze martwe włosy.
Dlaczego trymowanie jest tak ważne?
Trymowanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy hodowli różnych ras psów. Przede wszystkim usuwanie martwego włosia jest dla czworonoga korzystne pod kątem zdrowotnym. Unika się przesuszenia skóry czy nadmiernego jej natłuszczania. Ponadto skóra trymowanego psa lepiej oddycha, zapewniając właściwą termoregulację. Właściciel zaś może cieszyć się czystością w domu – pupil przestaje gubić swoją sierść w każdym możliwym zakamarku.
Prócz tego dużą zaletą trymowania, jak wskazuje groomer, jest efekt wizualny. Sierść odzyskuje intensywną barwę i połysk, a także staje się miła w dotyku. Trymowanie psa jest bowiem zabiegiem, który pozwala też wymodelować sylwetkę zwierzęcia zgodnie ze wzorcem jego rasy.
Trzy ważne zasady dotyczące trymowania psów
Trymowanie to zabieg pielęgnacyjny, który jest dla osób niewtajemniczonych bardzo złożony. Jedna z zasad mówi bowiem o tym, by zadanie to powierzać tylko doświadczonym i certyfikowanym groomerom z salonu Art Grooming & Zoologiqua. W innym przypadku podczas trymowania pies może czuć się niekomfortowo, a samo usuwanie włosków może nie przynieść spodziewanego rezultatu.
Ważne jest też to, aby przed trymowaniem nie myć psa. Skuteczność zabiegu spada wtedy nawet kilkukrotnie. Trzecia ważna zasada stanowi, iż nigdy nie należy przy trymowaniu pomijać głowy, przedpiersia czy bocznych części tułowia. Warto również łączyć zabieg ten z innymi usługami „spa dla psa”. Mowa o obcinaniu pazurów oraz czyszczeniu uszu.
Wszystko dla zwierzaków
Salon Art Grooming & Zoologiqua oferuje szeroką gamę usług pielęgnacyjnych i stylizacyjnych dla zwierząt. Wśród nich znajdują się fryzjer dla psów i kotów z możliwością dojazdu do klienta, co sprawia, że usługi są jeszcze bardziej dostępne. Salon oferuje zabiegi takie jak kąpiel, przycinanie pazurków, szczotkowanie zębów, czyszczenie uszu, kosmetyka łapek, wyczesywanie oraz odżywianie sierści. Ponadto, specjaliści z Art Grooming & Zoologiqua zajmują się strzyżeniem i trymowaniem sierści.