Myślistwo i łowiectwo to pasja wielu osób, a niegdyś jeden z często wybieranych zawodów. Dla każdego, kto zajmuje się takimi rzeczami, ukoronowaniem działań są trofea łowieckie. Wśród nich znajdują się poroża zwierzyny, szable dzików, skóry, a także taxidermy. Abyśmy mogli się nimi pochwalić, wcześniej niezbędne jest przeprowadzanie preparowania. Tego typu usługi oferuje firma Preparowanie Trofeów Łowieckich. Na czym one polegają?

Jak do preparowania przygotowują się specjaliści z firmy Preparowanie Trofeów Łowieckich?

Preparowanie trofeów myśliwskich rozpoczyna się od wypatroszenia zwierzyny, a następnie oddzielenia głowy od pozostałej części ciała. Czynność ta jest bardzo ważna, ponieważ załadowanie np. całego jelenia na auto mogłoby skutkować uszkodzeniem poroża. Następnie zdejmuje się skórę z głowy zwierzęcia, a w części przyusznej przecina się ścięgna i mięśnie. Jak informują specjaliści od tego typu zadań z firmy Preparowanie Trofeów Łowieckich z Borzęcina Dużego w województwie mazowieckim, cięcia wykonuje się obustronnie wzdłuż żuchwy, przy nasadzie języka, kości gnykowej i tchawicy. Postępowanie zgodnie z tymi zasadami pozwala na łatwiejsze oddzielenie żuchwy od czaszki.

Kolejny krok preparowania zwierzyny polega na usunięciu gałek ocznych i mięśni znajdujących się na skroni i potylicy. Dzięki temu kości czaszki są wstępnie oczyszczone i zawierają jedynie cienką warstwę mięśni. Oczyszczenie wpływa też na czas późniejszego gotowania. Specjaliści z firmy Preparowanie Trofeów Łowieckich przestrzegają, że zbyt długie gotowanie może przyczynić się do zmiękczenia szwów między kośćmi, a także rozluźnienia zębów. Kolejny krok przygotowawczy to wymoczenie czaszki zwierzęcia w kotle z zimną wodą. Przedsiębiorstwo Preparowanie Trofeów Łowieckich w trakcie tej czynności kilka razy zmienia wodę. Potem można przejść do gotowania.

Preparowanie trofeów myśliwskich – jakie są dalsze prace?

Trofeum łowieckie powinno gotować się na małym ogniu, a po tej czynności czaszkę należy wymoczyć przez pół godziny w zimnej wodzie. Kolejna czynność, o której informują specjaliści z firmy Preparowanie Trofeów Łowieckich to oczyszczenie trofea z resztek mięśni. Następny krok to wyjęcie mózgu i pozbycie się śluzu i błon z przewodów nosowych. W tym celu używa się szczoteczki drucianej, której długość dopasowywana jest do wielkości przewodów nosowych danego zwierzęcia. Pozostałe zanieczyszczenia znajdujące się w zagłębieniach kości zeskrobuje się i spłukuje zimną wodą.

Preparowanie zwierząt – pozostałe czynności

Kolejna czynność to bielenie czaszki zwierzęcia. Firma Preparowanie Trofeów Łowieckich używa specjalistycznych środków chemicznych, lecz zanim to nastąpi, wcześniej czaszka musi zostać obłożona warstwą waty. Podczas bielenia ważne jest zachowanie ostrożności, ponieważ substancja nie może dostać się na poroże lub inne elementy. Gdyby tak się stało, mogłyby na nich powstać jasne plamy.

Preparowanie zwierzyny kończy się na osadzeniu poroża na tarczy. Tego typu usługami zajmuje się firma Preparowanie Trofeów Łowieckich. W tej czynności istotne jest wybranie odpowiedniej deski (tarczy). Przede wszystkim niezbędne jest właściwe dopasowanie jej kształtu i rozmiaru do trofeum myśliwskiego.