Instrumenty piszczałkowe nazywane organami powinny przechodzić wiele działań naprawczych w tym procesu intonacji. Wynika to z faktu, że ten sprzęt muzyczny bardzo często jest stary i wymaga on specjalnego strojenia. Przeczytaj i dowiedz się, czym dokładnie cechuje się remont organów oraz jak przebiega proces intonacji ich elementów określanych jako piszczałki.

Renowacja instrumentów piszczałkowych

Przed przystąpieniem do prac remontowych organów należy w pierwszej kolejności rozpocząć od całkowitego demontażu. Następnie elementy metalowe są oczyszczane i lutowane, choć czasami uszkodzenia są tak duże, że konieczne jest wykonanie ich od nowa. Dlatego roboty te powinny być wykonywane przez fachowca, który określany jest mianem organomistrzem np. takiego jak firma Organmistrzostwo Łukasz Ziółkowski. Natomiast części drewniane wymagają konserwacji głównie przy pomocy środków przeciw szkodnikom typu korniki. Dodatkowo przeprowadzanie jest ich uszczelnianie od wewnętrznej strony. Naprawa organów oraz ich renowacja wymaga dużej wiedzy na temat budowy tego instrumentu, oraz jego sposobu działania.

Intonacja organów

Bez wątpienia większość instrumentów piszczałkowych należy do sprzętu zabytkowego. Dlatego w wielu sytuacjach wymagają prac konserwacyjnych, renowacyjnych oraz naprawczych. Jednak równie często przeprowadzane są działania z zakresu intonacji organów. Należy wiedzieć, że metody wykorzystywane do tego rodzaju pracy są niezwykle zróżnicowane i całkowicie zależne od rodzaju samej piszczałki. Materiału, z którego została wykonana oraz samej jej wielkości. W przypadku wysokich na kilka metrów konieczna jest pomoc drugiej osoby, która gra na organach i kieruje organmistrzem. Natomiast w przypadku mniejszych piszczałek fachowiec jest w sam w stanie przeprowadzić poszczególne procesy intonacyjne. Co ciekawe, okazuje się, że tę samą piszczałkę można modulować na ponad pięćdziesiąt rozmaitych sposobów. Z tego powodu prace z tego zakresu powinny być wykonywane przez doświadczone i wykształcone osoby.