Psy to pełne miłości i ciekawe świata czworonogi. Dlatego bardzo często wąchają, liżą, a nawet jedzą wszystkie napotkane rzeczy. Niestety mogą przez to nabawić się zakażeń pasożytniczych. Dlatego bardzo ważne jest regularne odrobaczanie ich. Na czym polega ten zabieg i jak często powinno się go wykonywać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Na czym polega odrobaczanie?

Profilaktyczne odrobaczanie zwierząt jest bardzo ważne zarówno jak właścicieli, jak i samych czworonogów. Dlaczego? Ponieważ regularnie przeprowadzany zabieg chroni nas przed chorobami odzwierzęcymi, a psom pozwala zachować dobrą kondycję oraz zdrowie. Polega on na podaniu środka farmakologicznego, którego celem jest zabicie pasożytów wewnętrznych. Częstotliwość wykonywania odrobaczania powinna zostać ustalona z lekarzem weterynarii, ponieważ zależy ona od kilku czynników – stanu zdrowia, wieku, diety i trybu życia psa. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy samodzielnie dobierać dawek, ponieważ możemy zaszkodzić naszemu pupilowi.

Poznaj objawy robaczycy

Do objawów robaczycy zalicza się między innymi: powiększony brzuch, biegunkę, wzdęcia, wymioty, obecność krwi w kale, ślinienie, saneczkowanie, problemy z oddychaniem, apatię, podrażnienia wokół odbytu, problemy z oddychaniem, matową i słabą sierść, nadmierne drapanie czy gryzienie. Po dostrzeżeniu ich u psa należy niezwłocznie udać się na przykład do Gabinetu Weterynaryjnego lek. wet. Karoliny Wilkowskiej, który znajduje się w Łącku, w województwie małopolskim. Jego oferta obejmuje: odrobaczanie, profilaktykę i leczenie, chirurgię, położnictwo, szczepienia, okulistykę, stomatologię oraz kastrację i sterylizację zwierząt. Doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani specjaliści zajmują się również inseminacją, synchronizacją oraz wywoływaniem rui. Można oddać im pod opiekę psy, koty, zwierzęta futerkowe, gryzonie, drób, owce, bydło, trzodę chlewną, konie, kozy, a nawet pszczoły.