Kolejny etap odmrażania gospodarki powinien przypaść do gustu właścicielom sklepów w galeriach handlowych i ich klientom. Od 4 maja 2020 roku obiekty handlowe o powierzchni większej niż 2 000 metrów kwadratowych mogą być znowu otwarte. Jednak należy pamiętać, że pandemia wciąż trwa, więc korzystanie z tych przestrzeni będzie wiązało się z przestrzeganiem wytycznych, o których piszemy poniżej.

Otwarcie galerii i innych obiektów handlowych

Rząd postanowił, że na początku maja 2020 galerie i inne obiekty handlowe mogą wznowić swoją działalność po ponad miesięcznym przestoju. Decyzję tę uzupełnił informacjami o procedurach sanitarnych, jakich należy przestrzegać w celu zachowania bezpieczeństwa pracowników i klientów oraz zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jakie są wytyczne dla galerii i innych dużych obiektów handlowych?

W Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej można znaleźć szczegółowe informacje na temat procedur, jakich należy przestrzegać na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wytyczne zostały podzielone na 4 podstawowe kategorie:

  • przestrzeń komunikacji i usługi
  • przestrzeń gastronomiczna
  • infrastruktura współtowarzysząca
  • procedury w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem 

Przestrzeń komunikacji i usług w galeriach i innych dużych obiektach handlowych

Zaleca się, aby na przestrzeni galerii handlowych pomiędzy klientami została zachowana odległość 2 metrów. Dla ułatwienia stosowania się do procedur warto wywiesić informacje dotyczące wytycznych związanych z pandemią, a także wykorzystać taśmy i rozmieścić je na podłodze w odstępach co 2 metry.

Oczywiście, każdy lokal powinien stosować się do przepisów dotyczących maksymalnej liczby osób przebywającej w danym pomieszczeniu. Poza tym każdy klient i pracownik powinien stosować maseczki zasłaniające usta i nos oraz inne powszechnie stosowane środki ostrożności takie jak regularne mycie rąk, zachowanie odstępu czy zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu/kichania.

W obiekcie handlowym powinna zostać uruchomiona jak największa liczba wejść. Natomiast wyłączone z użytku powinny pozostać miejsca takie jak:

  • wyspy handlowe
  • kina
  • strefy gier
  • strefy aktywności fizycznej, czyli siłownie czy strefy zabaw dla dzieci itp.
  • strefy relaksu itp.
  • szatnie i przechowywalnie ubrań i przedmiotów

Ponadto w obiektach handlowych powinny zostać zamontowane pojemniki z płynem dezynfekcyjnym dla klientów. A każdy operator sklepu powinien przed wejściem zaopatrzyć klienta w jednorazowe rękawiczki ochronne. Zakazuje się roznoszenia wszelkiego rodzaju ulotek. Informacje na temat zasad sanitarnych podawane powinny być przez audiowizualne systemy komunikacji.

Restauracje w galeriach i innych duży obiektach handlowych

Każdą strefę gastronomiczną na terenie galerii handlowej należy wyraźnie wydzielić fizyczną barierą. Na jednego klienta w strefie gastronomicznej powinno przypadać 15 metrów kwadratowych przestrzeni, w kolejce zaś należy zachować 2-metrowy odstęp pomiędzy oczekującymi. Warto pamiętać, że wciąż zakazane jest spożywanie posiłków na terenie obiektów handlowych. Posiłki wydawane są na wynos. 

Według doniesień rządowej strony internetowej dopiero po kolejnym etapie odmrożenia gospodarki będzie możliwość spożywania posiłków na miejscu przy zachowaniu zasad: jedna osoba przy stoliku (nie dotyczy rodzin) i 2 metry odstępu pomiędzy stolikami.

Infrastruktura współtowarzysząca. Parkingi, toalety i inne

Przed galeriami handlowymi zaleca się zachowanie odstępu jednego miejsca parkingowego pomiędzy pojazdami. Jeśli nie jest to możliwe, warto zachować zalecany dystans podczas wsiadania i wysiadania.

Czyszczenie toalet powinno odbywać się co najmniej 4 razy w ciągu dnia, natomiast najmniej 2 razy dziennie dezynfekcji powinny zostać poddane schody, drzwi i inne elementy wspólnej infrastruktury. Częściej, bo raz na godzinę dezynfekować należy klamki, poręcze i blaty. Ponadto warto informować klientów o wprowadzonych zasadach, w toaletach powinna widnieć instrukcja dezynfekcji i mycia rąk.

Procedury w przypadku zakażenia koronawirusem

Oczywiście, osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa, powinny unikać wychodzenia z domu i skontaktować się z najbliższym oddziałem zakaźnym. Jeśli jednak w galerii lub innym obiekcie handlowym znalazła się osoba, u której wykryto koronawirusa, należy ustalić, w jakich miejscach przebywała i z kim mogła mieć bezpośredni kontakt oraz podać dezynfekcji powierzchnie dotykowe na przestrzeni obiektu. 

Źródło: gov.pl