Według informacji podanych przez rząd 18 maja 2020 rozpocznie się III etap odmrażania gospodarki. W związku z tym już od poniedziałku będziemy mogli korzystać z zakładów fryzjerskich, restauracji, kawiarni i gabinetów kosmetycznych, a także kin plenerowych. To przedostatni etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Powoli rzeczywistość zaczyna wracać do normalności, jednak rządzący wciąż apelują o ścisłe przestrzeganie podstawowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

III etap odmrożenia gospodarki. Co będzie otwarte?

Kolejny etap odmrażania gospodarki to dobra informacja dla przedsiębiorców i miłośników życia miejskiego. Od 18 maja będzie można cieszyć się posiłkami w restauracjach, delektować się kawą w kawiarniach, czy popijać zimne piwko w barze. Będziemy mogli również poprawić swój wygląd, zostaną otwarte zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne.

Częściowo ruszy również życie kulturalne. Działać mogą kina plenerowe. Do pracy wrócą aktorzy oraz inni artyści, wznowiona zostanie praca na planach filmowych oraz indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Od 25 maja uczelnie będą mogły prowadzić zajęcia ze studentami ostatnich lat oraz organizować spotkania, których realizacja nie jest możliwa w trybie zdalnym.

Od poniedziałku w środkach transportu publicznego będzie mogła przebywać większa liczba pasażerów. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą osoby odpowiedzialne za zarządzanie transportem publicznym.

Zalecenia sanitarne dla gastronomii i salonów urody

Nowa rozporządzenia pozwalają na konsumpcje posiłków na zewnątrz i w środku lokalu, dotyczy to także stref gastronomicznych w galeriach handlowych. Z tym że na jedną osobę musi przypadać 4 metry kwadratowe przestrzeni. Po każdym kliencie należy zdezynfekować miejsce, z którego korzystał. Poza tym obowiązuje noszenie maseczek i rękawiczek przez obsługę lokalu i kucharzy. Klienci mogą zdjąć osłonę ust i twarzy dopiero przy stoliku.

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych obowiązuje noszenie maseczek, przyłbic i gogli, jeśli wykonywana usługa na to pozwala. Klienci mogą zostać przyjęci tylko w przypadku uprzedniego umówienia wizyty, aby nie tworzyć niepotrzebnych skupisk ludzi.

Szczegółowe informacje na temat zaleceń sanitarnych znajdują się w internetowych serwisach rządowych. 

III etap odmrażania gospodarki. Uroczystości religijne i sport

Już od najbliższej niedzieli 17 maja w miejscach odbywania się kultu religijnego i innych tego typu uroczystości zostaną zmniejszone restrykcje. Tym razem na jedną osobę powinno przypadać 10 metrów kwadratowych. O 5 metrów kwadratowych mniej niż dotychczas.

Więcej swobody będą mieli także sportowcy. Na stadionach, boiskach, skoczniach i innych obiektach sportowych będzie mogło ćwiczyć 14 osób plus 2 trenerów. Natomiast na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich 22 osoby i 4 trenerów. Od 18 maja będzie możliwe również korzystanie z zamkniętych obiektów sportowych – liczba osób będzie zależna od powierzchni hali.

Zniesienie obostrzeń w sferze edukacji

Od 18 maja będą mogły dobywać się zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Swoje działania wznowią placówki i instytucje posiadające bazy noclegowe, czyli m.in. ośrodki sportowe, schroniska młodzieżowe i świetlice środowiskowe.

Poza tym od 25 maja będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w trzech pierwszych klasach szkoły podstawowej. Maturzyści i uczniowie klasy 8 będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycielskich indywidualnie lub w niewielkich grupach.

Na koniec warto przypomnieć, że wciąż obowiązują podstawowe zasady sanitarne takie jak zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, zachowywanie 2-metrowego odstępu od innych, a także ograniczenie przemieszczenia się w przestrzeni publicznej do minimum.  

Źródło: gov.pl