Pizza to bardzo popularne danie na świecie, które to jednocześnie trzeba uznać za jeden z najstarszych przysmaków świata, gdyż już w starożytności ludzie bardzo często sięgali właśnie po ten przysmak. Jak widać więc, temat pizzy uznać można za całkiem ciekawy, dlatego też w tym wpisie znajdziecie informacje związane z wszelkimi najciekawszymi aspektami pizzy.

Pizza – co warto wiedzieć?

Jako, że nie musimy wyjaśniać, czym jest pizza, gdyż każdy doskonale to wie, od razu pragniemy przejść do historii tego przysmaku. Jak już wspominaliśmy we wstępie, już w starożytności ludzie zajadali się pizzą, a jednymi z najstarszych pozostałości świadczących o tym stanie rzeczy są pozostałości znalezione w starożytnej Grecji oraz w Sardynii. Oczywiście, udało się to ustalić za pomocą archeologów oraz ich pracy, a sama pizza wyglądać miała w tamtych czasach jak płaski chleb z dodatkiem ziół czy też cebuli. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć o starożytnych czasach oraz pizzy, gdyż danie to stanowiło jeden z głównych przysmaków jedzonych przez ludzi w Persji (dzisiejszy Iran), Egipcie czy nawet w Izraelu. Te kraje nie kojarzą nam się jednak bezpośrednio z pizzą.

W rzeczywistości, myśląc „pizza” od razu przed oczami stają nam Włochy. To oczywiście słuszne skojarzenie, gdyż to właśnie miasto znajdujące się we Włoszech, Neapol, odpowiada za rozpowszechnienie pizzy na całym świecie. Jak już pewnie wiecie, pizza początkowo kojarzona była głównie z daniem dla biedoty, które to funkcjonować miało jako zbiór najbardziej podstawowych składników w przystępnej formie do zjedzenia. Przez to, w czasach odległych nie traktowano pizzy jako nic szczególnego, ale z czasem uległo to zmianie, a dziś pizza to w zasadzie jedno z narodowych dań Włochów. W początkowych etapach, do pizzy dodawano takie elementy, jak czosnek, sól morską czy też smalec, a rzadziej można było spotkać także dodatek bazylii.

Najpopularniejsze rodzaje pizzy

Skoro udało nam się już w nieco streszczonej formie opowiedzieć o historii pizzy, możemy teraz przejść do poszczególnych jej rodzajów. Jak więc udało nam się ustalić dzięki informacji od fachowców z pizzerii Alex, najpopularniejszymi rodzajami pizzy są margherita, neapolitańska, rzymska, Al taglio oraz amerykańska. Pizza margherita to prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj pizzy na świecie, której to skład jest dość prosty. Margherita jest o tyle ważna, że historycznie już nawet w okolicach XVIII wieku znaleźć można wzmianki o serwowaniu tego rodzaju przysmaku królewskiej parze. Co ciekawe, dowodzi to też temu, że pizza z czasem stawała się coraz bardziej popularnym daniem i już 200 lat temu odznaczała się wysokim statusem. Margherita składa się z sosu pomidorowego oraz sera.

Przejdźmy zatem do pozostałych rodzajów pizzy. Pizza neapolitańska tworzona jest z użyciem mąki typu 0 lub 00, neapolitańskich drożdży lub drożdży browarnianych. Grubość ciasta nie może przekraczać 3 milimetrów. Jeśli natomiast chodzi o pizzę rzymska, odznacza się ona głównie połączeniem chrupkości z cienkim ciastem. Z kolei Al taglio, nieco mniej znana odmiana pizzy, stanowi zazwyczaj dość sporych rozmiarów rzymską pizzę dzieloną na prostokątne kawałki. Na koniec, warto także wspomnieć o pizzy amerykańskiej, która odznacza się głównie słodkawym, grubym ciastem z wieloma dodatkowymi składnikami.

Ciasto na pizzę

Na koniec, warto zwrócić swoją uwagę także w stronę samego ciasta, gdyż bardzo ciekawe jest to, co trzeba zrobić w celu osiągnięcia jego jak najlepszej jakości. Po pierwsze, eksperci zajmujący się wyrabianiem ciasta na pizzę nazywają się pizzaiolo, a na samo ciasto mogą wpływać nawet takie elementy, jak warunki atmosferyczne czy wilgotność w pomieszczeniu. Co więcej, do wyrabiania ciasta zaleca się oczywiście wykorzystywanie mąki włoskiej, przez co smak pizzy wydobywany jest w znacznie większym stopniu niż w przypadku stosowania tańszych, dostępnych powszechnie odpowiedników. Sama mąka zmienia bowiem w dość znacznym stopniu smak.