Popularne sporty zimowe – jakie wybrać? Praktyczne wskazówki

2019-12-16

Zima wcale nie musi oznaczać braku aktywności fizycznej i nudy. Istnieje wiele dyscyplin sportowych, które powstały specjalnie na ten okres. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli oraz seniorzy znajdą wśród nich coś dla siebie. Oto ranking najpopularniejszych z uwzględnieniem niezbędnych akcesoriów i korzyści, jakie się wiążą z byciem aktywnym w zimę. 

Jakie są rodzaje sportów zimowych?

Do najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych zaliczają się:

  • Narciarstwo. Jako dziedzina konkursowa polega na ściganiu się uczestników zawodów na nartach. Sprzęt narciarski powstał w latach 60. i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Dzieli się na klasyczne i alpejskie. Do tradycyjnego narciarstwa zalicza się: skoki narciarskie, biegi narciarskie i odmianę norweską. Wersja alpejska polega na przemieszczaniu się na nartach po górskich stokach i trasach.
  • Snowboard. Do jego uprawiania potrzebna jest deska snowboardowa, specjalne obuwie oraz komplet odzieży i akcesoriów. Wyróżnia się różne rodzaje jazdy, od tradycyjnych po bardziej zaawansowane techniki np. slalom czy freeridge.
  • Łyżwiarstwo. Jazda na lodowisku jest możliwa dzięki łyżwom, które zawierają płozy. Sport ten w profesjonalnej formie łączy w sobie gimnastykę artystyczną i taniec. Oprócz łyżwiarstwa figurowego i tzw. short tracku (szybkiej jazdy na łyżwach) wyróżnia się jego rekreacyjną i amatorską odmianę.

Do sportów zimowych należy także hokej na lodzie, czyli gra zespołowa podobna do piłki nożnej. Gracze za pomocą kijków próbują trafić krążkiem w bramkę przeciwnika. Do jego trenowania potrzebne są specjalne łyżwy hokejowe. Do pozostałych form sportowych zaliczają się: saneczkarstwo, nordic walking oraz ice climbing, czyli wspinaczka na lodzie. Jest to sport ekstremalny, który polega na wspinaniu się w zimowych warunkach po naturalnych ścianach i powierzchniach z lodu. Wykorzystuje się w tym celu raki i czekany oraz śruby do wkręcania do lodu. Zastanawiając się nad wyborem zimowego sportu, dobrze jest wykupić kurs. Można również zapoznać się z ofertą lokalnych ośrodków sportowych. Lodowiska i stoki narciarskie wraz z wypożyczalniami nart czy łyżew to popularny rodzaj spędzania czasu w zimę.

Oryginalne sporty zimowe, które można sprawdzić

Oprócz tradycyjnych zimowych dyscyplin sportowych istnieją również mniej znane i dopiero się rozwijające. Niektóre z nich stanowią połączenie klasycznych sportów lub wariacje na ich temat. Dlatego zamiast np. biegów narciarskich czy łyżew, można sprawdzić tzw. shovel racing. Jest to odmiana standardowej jazdy na sankach lub zjazdów na „jabłuszku”. Wystarczy tylko wysoki pagórek i duża łopata. Co ciekawe, na świecie odbywają się zawody w tej dziedzinie. Aby uczestniczyć w profesjonalnych wyścigach, należy się wybrać do ośrodka Angel Fire Resort Nowego Meksyku. Ciekawą propozycją tylko dla odważnych jest kombinacja surfingu z lataniem. Tzw. snowkiting polega na połączeniu specjalnego latawca z nartami lub snowboardem. Sterowanie konstrukcją umożliwia odpowiedni drążek bądź manetki. Podlegającą dyskusji dyscypliną sportową jest wyścig zwierzęcych zaprzęgów, czyli skijöring. Narciarze są ciągnięci przez konie lub psy, jak również pojazdy np. motocykle.

Jak się przygotować do uprawiania sportu zimą?

Podstawą uprawiania zimowych sportów jest odpowiednia odzież sportowa. Powinna jednak spełniać kilka warunków. Niezależnie od rodzaju wybranej dyscypliny, powinna być termoaktywna. Będzie chronić skórę przed niskimi temperaturami oraz odprowadzaniem na zewnątrz potu. Zapewni przy tym pełną suchość i komfort. Dlatego też wybierając się do sklepu sportowego, należy wziąć pod uwagę rodzaj dyscypliny. Np. do trekkingu zalecana jest kurtka przeciwdeszczowa, która jest przy tym lekka i pozwala skórze oddychać.

Oprócz dodatków takich jak czapka, szalik, rękawice czy gogle z naturalnych materiałów ważne jest obuwie, które będzie chronić przed wilgocią. W sklepie narciarskim np. oprócz różnych rodzajów nart np. carvingowych należy szukać dodatków. Sprzęt narciarski składa się oprócz tego z kijków, kasku i obuwia. Buty do nart występują w różnej kolorystyce i wzornictwie. Oprócz estetycznego wyglądu dobrze jest kierować się sposobem ich wiązania, twardością, wytrzymałością i rozmiarem. Także w wyborze butów snowboardingowych czy łyżew najlepiej zwrócić się o pomoc do ekspedienta.

Zalety zimowych dyscyplin sportowych

Do głównych zalet zimowych sportów zdecydowanie należy aktywność fizyczna i poprawa kondycji. Regularna jazda na łyżwach, nartach czy na desce snowboardowej, jak również biegi narciarskie poprawiają koordynację ruchową. W trakcie ćwiczeń czy jazdy wzmacniane są mięśnie. Kształtowane są takie partie ciała jak łydki, uda, pośladki czy ramiona. Dodatkowo pozwalają się dotlenić. Dlatego też warto zacząć uprawiać dyscypliny zimowe. Połączenie odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia z pewnością poprawi zdrowie.