Nowoczesne place zabaw zewnętrzne to nie tylko konstrukcje modułowe, łatwe w montażu i rozbudowie. To również nie tylko bajkowa estetyka, kształty zamków, piramid, czy też nawet pięknych statków… Dzisiaj za nowoczesny plac zabaw powinno się uznawać również ten, który pozwala zapewnić dzieciom zabawę „na sto dwa” przy pełnym bezpieczeństwie. Dobrze wyprodukowane konstrukcje, pozwalają zatem na szaleństwo, bez wysokiego ryzyka kontuzji, czy poważniejszych wypadków.

Wymagania w zakresie bezpieczeństwa urządzeń montowanych na placach zabaw zawierają normy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Wiele norm muszą spełniać producenci oraz montażyści. Zapominać nie można jednak o zarządcach/właścicielach, którzy musza zlecać okresowe, częste przeglądy oraz konserwacje…

Bezpieczna konstrukcja

Bezpieczna konstrukcja placu zabaw to taka, która zapewnia odpowiednią nośność i wytrzymałość na obciążenia statyczne, czy też dynamiczne. Place zabaw tworzone są również tak, aby podczas deszczu ich materiały nie były zbytnio śliskie. Sprzęty umieszczane na wyższych wysokościach zawsze zaś posiadają odpowiednie poręcze i są tak przystosowane, aby dziecko nawet przy dużej nieuwadze nie mogło zrobić sobie krzywdy. Projektowane zestawy zamków, huśtawki, karuzele, sprężynowce, a nawet piaskownice, są zatem bardzo restrykcyjnie testowane, a dzięki temu dzisiaj tworzone są z tworzyw najmniej inwazyjnych dla naszych pociech. Ważna jest zatem jakość samych konstrukcji i ich montażu tak, aby dane komponenty nie ulegały uszkodzeniom, które mogłyby obniżyć poziom bezpieczeństwa placu zabaw. Dzisiaj zatem w dużej mierze tworzy się modułowe, monolityczne konstrukcje o niewielkiej liczbie łączeń, co wpływa na ich trwałość oraz stabilność. Świetne są przy tym wysokiej jakości drewno po obróbce fitosanitarnej, a także metal o odpowiednich powłokach antykorozyjnych i antypoślizgowych…

Bezpieczne tworzywa

Jak już wspomniano, oprócz samej solidnej konstrukcji ważne są tworzywa. Tu jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na główny materiał budulcowy – np. drewno, czy metal – ale na odpowiednie systemy zabezpieczające. Różnego rodzaju konstrukcje o kątach prostych, czy też śruby, muszą być maskowane specjalnymi tworzywami, a także gumami. Dzięki temu obniża się ryzyko skaleczenia skóry dziecka. Ważne jest także to, aby unikać dużej ilości tworzyw sztucznych, mogących spowodować reakcję alergiczną. Istotne jest także stosowanie specjalnie przygotowanego piasku do piaskownicy. Stawiać przy tym warto na zestawy drewniane, które tworzone są z desek i pali okrągłych. Im mniej ostrzejszych krawędzi na placu zabaw, tym zabawa jest bezpieczniejsza!

Bezpieczna nawierzchnia

Ważnym elementem placów zabawa jest dzisiaj również nawierzchnia. Obecnie najlepsze place nie są zatem montowane tylko na trawie, lub piasku, ale na specjalnych matach, który przy tych są kolorowe, wzorzyste oraz często wykonane w motywach bajkowych. Mowa o specjalnych wylewanych podłożach gumowych bez spoin, które dostosowywane są pod wiele czynników tak, aby amortyzować ewentualny upadek dziecka z określonych urządzeń/konstrukcji/zestawów. Warto wiedzieć jednak, że nie tylko są one odpowiednie dla kości, mięśni i stawów, ale również są bezpieczne dla skóry – przy upadku ograniczone jest ryzyko obtarć. Sama nawierzchnia bezpieczna gumowa składa się zaś z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest warstwa SBR, a drugą stanowi warstwa EPDM. Obie tworzone są na trójwarstwowej podbudowie mineralnej, oraz na odpowiednio wyprofilowanym gruncie rodzimym. Żywotność takiej nawierzchni to zaś od 8 do 10 lat użytkowania…

Jeśli zatem planujesz budowę placu zabaw przy szkole, przedszkolu, kościele, galerii handlowej, w parku, czy nawet przed swoim domem lub na osiedlu mieszkaniowym, wybieraj na dostawców i wykonawców takie firmy, jak MAR SZCZECIN. Bezpieczeństwo zabaw gwarantowane, a to wszystko przy kreatywnych rozwiązaniach, przy pięknych konstrukcjach i przy atrakcyjnych cenach! Z pełną ofertą przedsiębiorstwa zapoznaj się zatem na dedykowanej stronie www.