Ciąża u psa w początkowych stadiach jest trudna do rozpoznania dla właścicieli bez doświadczenia. Proces ten u czworonogów wygląda zupełnie inaczej niż u ludzi, dlatego nic dziwnego, że subtelne zmiany zachowania i wyglądu pieska nie zwracają uwagi. Jednak suczka w tym czasie potrzebuje wyjątkowej opieki, co jest to bardzo ważne dla jej zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, ile trwa ciąża u psa, jak przebiega i jak opiekować się suczką.

Ciąża u psa – jak rozpoznać, czy suczka jest brzemienna?

Trzeba pamiętać, że osiągnięcie dojrzałości płciowej przez psa jest uzależnione od jego rasy i wielkości. Małe pieski są gotowe do rozrodu już w okresie 7–12 miesięcy po urodzeniu – wtedy pojawia się u nich pierwsza cieczka. Ciąża u psa trwa około dwóch miesięcy, a mówiąc dokładniej, od 58 do 63 dni. Zdarza się, że początkowo przebiega zupełnie bezobjawowo, a właściciele orientują się o zmianie stanu swojej suczki dopiero wtedy, kiedy uwypuklenia w dolnej części brzucha zaczynają być widoczne. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie sygnały mogą wskazywać na fakt, że suczka jest w ciąży, żeby jak najszybciej udać się do weterynarza na badania położnicze i móc monitorować przebieg ciąży psa.

Pierwszy oznaki zmieniającego się stanu suczki, to powiększenie gruczołów mlekowych i zmieniający się obwód brzucha. Niestety takie zmiany w ciele pieska pojawiają się również w przypadku ciąży urojonej, dlatego dla pewności warto wykonać badania USG, żeby potwierdzić, co jest ich przyczyną. Ponadto pojawiają się subtelne zmiany w zachowaniu czworonoga. Suczka w ciąży zaczyna znosić zabawki na swoje posłanie i przygotowuje je do przyjścia na świat szczeniąt. Warto też obserwować, czy w powiększonych gruczołach nie pojawia się mleko. Jeśli tak, ale suczka jest w ciąży urojonej, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie, żeby uchronić ją przed rozwojem poważnych chorób.

Ciąża u psa – ile trwa?

Rozwój płodu u psów zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku ludzki. Zwykle ciąża u psa trwa 2 miesiące, a po ich upływie suczka wydaje na świat szczenięta. Ponieważ jednak poród może przebiegać na różne sposoby, to warto zgłosić się z prośbą o pomoc przy nim do specjalistycznej placówki, takiej jak Przychodnia Weterynaryjna AS lek. wet. Dariusz Białoń. Przychodnia Weterynaryjna AS prowadzona przez lek. wet. Dariusza Białońa to renomowana placówka w branży weterynaryjnej, oferująca szeroki zakres usług dla zwierząt. Lokalizacja przychodni pozwala na łatwy dojazd dla mieszkańców Starachowic i okolic. Wśród specjalizacji przychodni znajduje się chirurgia weterynaryjna, dzięki której zwierzęta otrzymują profesjonalną pomoc w przypadku zabiegów operacyjnych. Stomatologia weterynaryjna to kolejna dziedzina, w której pracownicy przychodni posiadają bogate doświadczenie, dbając o zdrowie jamy ustnej naszych pupili. Przychodnia Weterynaryjna AS dysponuje również własnym laboratorium weterynaryjnym, co pozwala na szybkie i precyzyjne diagnozowanie schorzeń oraz monitorowanie stanu zdrowia zwierząt. Szczepienia to kolejna usługa oferowana przez przychodnię, mająca na celu ochronę zwierząt przed różnorodnymi chorobami zakaźnymi.