Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, jest wykonanie czipowania. Niestety niektórzy obawiają się, że jest to bolesne i niekomfortowe. Właśnie dlatego w poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób prebiega czipowanie psa w gabinecie weterynaryjnym, takim jak Przychodnia Weterynaryjna s.c., a także jakie są zalety takiego rozwiązania.

Czy chipy dla zwierząt są bezpieczne?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez właścicieli zwierząt. Niestety wiele osób, które nie wiedzą, jak skonstruowane są czipy, a także jak wygląda proces ich wszczepienia, nie decyduje się na to z obawy o zdrowie swoich pupili. Tymczasem, jak tłumaczy weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej s.c. w Pruszkowie:

Czip to układ scalony o mikroskopijnym rozmiarze, który można porównać do ziarenka ryżu. Dodatkowo jest pokryty specjalną powłoką, dzięki czemu w żaden sposób nie oddziałuje na organizm zwierząt, jest niewyczuwalny oraz całkowicie bezpieczny. Właściciele nie muszą więc obawiać się reakcji alergicznych, stanów zapalnych czy dyskomfortu pupili. Ponadto szczelna powłoka sprawia, że również czip jest odpowiednio zabezpieczony, co sprawia, że jest sprawny przez całe życie zwierzęcia.

Elektroniczne czipy wszczepiane przez specjalistów z Przychodni Weterynaryjnej s.c. zawierają 15-cyfrowy numer, indywidualnie przypisany pupilowi, który odczytywany jest za pomocą specjalnego czytnika. W ten sposób można z łatwością zidentyfikować zwierzę oraz wszelkie informacje o nim.

Jak wygląda czipowanie zwierząt?

Cały proces wszczepienia czipu jest bardzo prosty, ale konieczne jest, aby przeprowadził go weterynarz. To daje pewność, że czip zostanie prawidłowo wprowadzony, a także umieszczony w odpowiednim miejscu i nie dojdzie do żadnych powikłań. Ponadto weterynarz musi zarejestrować zaczipowane zwierzę w odpowiedniej bazie, inaczej czip będzie bezużyteczny. A jak przebiega samo czipowanie zwierząt? Specjaliści z Przychodni Weterynaryjnej s.c. zawsze dbają o to, aby cały proces był jak najmniej stresujący. Czip wszczepiany jest za pomocą strzykawki, tak więc zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny. Można porównać go do standardowego szczepienia. Weterynarz najczęściej umieszcza czip w okolicach łopatek lub blisko szyi.

Chociaż czipowanie zwierząt w naszym kraju nie jest obowiązkowe, weterynarze z Przychodni Weterynaryjnej s.c. podkreślają, że jest to skuteczny sposób nie tylko na szybkie odnalezienie pupila, który się zgubił czy uciekł, ale też na walkę z bezdomnością zwierząt. Ponadto czip jest konieczny, aby móc podróżować z pupilami za granicę.