Coraz częściej zdarza się, że małżonkowie decydują się jedynie na zawarcie ślubu cywilnego. Jest to tak samo ważna uroczystość jak ślub kościelny, a więc warto po jej zakończeniu spędzić trochę czasu z rodziną. Przekonaj się o czym warto pamiętać organizując przyjęcie po ślubie cywilnym.

Ślub cywilny - jak wygląda?

Ślub, który odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa około 15 minut. Ceremonia rozpoczyna się krótką deklamacją kierownika urzędu, który udziela Młodej Parze ślubu. Następnie przechodzi do zadania pytań o to, czy obie strony chcą zawrzeć związek małżeński. Później małżonkowie są zobowiązani do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński i dochodzi do wzajemnego nakładania obrączek. Po podpisaniu aktu małżeństwa można uznać ceremonię za zakończoną. Zwyczajowo Urząd Stanu Cywilnego proponuje parze oraz ich gościom wspólny toast, jak również czas na złożenie życzeń.

Z uwagi na dość prosty charakter ślubu w urzędzie, małżonkowie, którzy decydują się wyłącznie na tę formę zawarcia małżeństwa często rezygnują z hucznego wesela. Obiad z najbliższą rodziną może być jednak równie przyjemny i wyjątkowo co tradycyjne spotkanie na sali weselnej. Jak więc zorganizować przyjęcie po ślubie cywilnym w taki sposób, aby było godne zapamiętania?

Planowanie budżetu

Kluczową informacją podczas organizowania przyjęcia dowolnego typu jest przewidywany budżet. Jego ustalenie już na wstępnym etapie jest bardzo ważne i znacząco ułatwia podejmowanie wszelkich decyzji związanych z organizacją wydarzenia. Aby określić koszty warto zastosować listę punktowaną. Warto podkreślić, iż wydatki na skromną kolację w gronie najbliższych będą zdecydowanie niższe niż te na tradycyjne wesele. Oto koszty, które okazują się zbędne w przypadku wybrania pierwszego wariantu:

  • wynajęcie orkiestry, DJa, grupy muzycznej,
  • sali weselnej,
  • dekoracji sali weselnej,
  • kwiatów,
  • noclegów dla gości.

Warto zaznaczyć, że planując przyjęcie po ślubie cywilnym w restauracji nie warto rezygnować z fotografa czy też filmowca. Dzięki efektom jego pracy będzie można wrócić do wspomnień z tego wyjątkowego dnia zawsze wtedy, gdy będzie się miało na to ochotę.

Wyjątkowe miejsce

Bez względu na to czy chodzi o ślub kościelny czy tylko cywilny - każdej parze zależy na tym, aby odbył się w wyjątkowym miejscu. Warto wiedzieć, iż aktualnie istnieje możliwość wynajęcia kierownika Urzędu Stanu Cywilnego po to, aby ślub został przeprowadzony w innym miejscu. Dzięki temu można dokonać ceremonii zaślubin w plenerze lub też w innym miejscu  wybranym przez Młodą Parę.

Warto również podkreślić, iż niewielkie przyjęcie po ślubie cywilnym najlepiej jest zorganizować w restauracji. To rozwiązanie jest nie tylko bardzo ekonomiczne, ale przede wszystkim wygodne dla małżonków i gości. Restauracja Familia z Wrocławia zapewnia swoim gościom nie tylko przepyszne menu, możliwe do indywidualnego dobrania. Sala do organizacji przyjęć znajduje się nieopodal Zamku, a wokół niej rozciągają się malownicze widoki. To jedna z doskonałych propozycji na miejsce zorganizowania przyjęcia, zarówno weselnego, jak również komunijnego czy też rocznicy ślubu.

Dopasowanie detali

Stroje Państwa Młodych, kolory obrusów i serwetek, forma zaproszeń - to wszystko powinno ze sobą współgrać. Odpowiednio zachowana estetyka sprawia, iż małżonkowie mogą poczuć się wyjątkowo, podobnie jak ich goście. Niech dzień ślubu stanie się tym najbardziej wyjątkowym, z uwagi na spędzenie tego czasu w gronie najbliższych znajomych i rodziny. Skrupulatnie zaplanowane, skromne przyjęcie może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż huczna impreza w domu weselnym.