Galerie handlowe stały się nikogo niedziwiącym elementem miejskich i podmiejskich krajobrazów. Miejsca te spełniają wiele funkcji, bo poza handlem często odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia sportowe czy kulturalne. Postanowiliśmy przyjrzeć się polskim galeriom i sprawdzić, które z nich są największe pod względem powierzchni oraz liczby sklepów. Zaczynamy!

Jakie galerie handlowe w Polsce są największe pod względem powierzchni? 

1. Manufaktura (Łódź) – 270 000 m2 powierzchni użytkowej 

Otworzona w 2006 roku galeria handlowa Manufaktura powstała na terenach byłej łódzkiej fabryki Izraela Poznańskiego, dzięki czemu wyróżnia się specyficzną atmosferą, ale i wielkością. W środku poza sklepami znajdziemy centrum rozrywki i rekreacji (m.in. kino, kręgielnia, ściana wspinaczkowa, skate park), miejsca związane z szeroko pojętą kulturą (m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki, Teatr Mały), jak również centrum samochodowe oraz ok. 60 restauracji i kawiarni. 

2. Westfield Arkadia (Warszawa) – 110 000 m2 powierzchni usługowo-handlowej 

Na drugim miejscu znajduje się obiekt ze stolicy. Oddana do użytku w 2004 roku Arkadia to 4 pasaże mieszczące ok. 277 lokali handlowych i kino z 15. salami. Szacuje się, że rocznie robi tu zakupy ok. 20 milionów klientów. Centrum handlowe może poszczycić się licznymi nagrodami przyznawanymi m.in. przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych. 

3. Port Łódź (Łódź) – 103 000 m2 powierzchni handlowej 

Wracamy do Łodzi, w której znajduje się galeria zamykająca podium pod względem wielkości w naszym rankingu. Port to rzecz jasna masa sklepu, a pośród nich m.in. słynna Ikea. Właściciele centrum zapewniają, że obiekt wyróżnia dogodna lokalizacja i przejrzyste rozplanowanie wnętrza. Port otworzono w 2010 roku. 

Jakie galerie handlowe w Polsce są największe pod względem liczby sklepów? 

1. Silesia City Center (Katowice) – 310 sklepów, punktów handlowo-usługowych i lokali gastronomicznych 

Katowicka Silesia to największa galeria handlowa na Śląsku. Powstała w 2005 roku, ale wysoki wynik w naszym zestawieniu uzyskała dzięki przebudowie w 2011. Wówczas dobudowano do obiektu dodatkowe 20 000 m2. Na dachu galerii znajduje się ogród dla klientów zmęczonych przeglądaniem ofert tak licznych sklepów. Warto dodać, że sezonowo na terenie Silesii funkcjonuje lodowisko oraz boisko do siatkówki lub koszykówki.  

2. Bonarka City Center (Kraków) – 300 sklepów i lokali gastronomicznych 

Bonarka została oddana do użytku w 2009 roku. Krakowska galeria może poszczycić się jednym z największych kin w Polsce – 20-salowym Cinema City. Ulokowana w historycznej dzielnicy (Podgórze) stanowi wyjątkowy element miejskiego krajobrazu. Budynek został zaprojektowany tak, aby do środka wpadało jak najwięcej światła naturalnego, co stanowi rzadkość, jeśli chodzi o polskie galerie. 

3. Posnania (Poznań) – 300 sklepów 

Największa galeria w Wielkopolsce to poznańska Posniania. Liczba sklepów w obiekcie pokrywa się z tą w Krakowie, dlatego można przyznać obu galerią ex aequo II miejsce w naszym zestawieniu. Szacuje się, Posnania obejmuje zasięgiem ok. miliona mieszkańców. Ponadto – jak zapewniają właściciele – to idealne miejsce na zakupy, relaks, a także odpowiednia przestrzeń do pracy. 

Jakie jest największe centrum handlowe na świecie? 

Dla porównania warto zerknąć, jak sytuacja wygląda na świecie. 

Największa galeria pod względem powierzchni całkowitej i handlowej znajduje się oczywiście w Chinach. New South China Mall to 892 000 m2! W środku ulokowano 2400 lokali, a co ciekawe, zaledwie kilkadziesiąt z nich jest wynajęta. To zapewne duży cios dla właścicieli tego kolosa, a na pewno interesujący temat dla dziennikarzy i twórców filmów dokumentalnych.