Akcja strun to odległość dzieląca strunę od gryfu mierzona na wysokości dwunastego progu. Pomimo że akcja jest mierzona odrębnie dla każdej struny wystarczy podanie jednego parametru dla dwóch skrajnych strun. Sprawdźmy, jakich narzędzi należy użyć do pomiaru, oraz dlaczego prawidłowe ustawienie strun jest takie istotne.

Ustawienie akcji strun – znaczenie

Akcja strun ma istotny wpływ na komfort gry. Warto przy tym zauważyć, że niska akcja strun zwiększa wygodę gry i sprawia, że czyste chwycenie akordu nie wymaga dużej siły. To dobre rozwiązanie dla początkujących gitarzystów, którzy dopiero uczą się chwytać struny i chcą uniknąć problemów z poranionymi palcami. Początkujący gitarzyści powinni zadbać o to, aby gitara miała możliwie najniższą akcję strun.

Niskie ustawienie akcji strun – wady

Niskie ustawienie ma jednak swoje wady. Pierwszą z nich jest pobrzękiwanie strun w wysokich pozycjach przy bardziej ekspresyjnym graniu akordowym lub solowym. W przypadku gitary akustycznej takie brzmienia są niepożądane i niewskazane zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora.

Jak zachować komfort gry?

Uzyskanie idealnego ustawienia strun nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że każda gitara jest inna i brzmi inaczej. Aby utrzymać akcję na niskim poziomie, który jednocześnie nie naraża na pobrzękiwania, trzeba mieć bardzo duże wyczucie i doświadczenie. W takim przypadku warto zwrócić się do profesjonalnego lutnika, takiego jak Jacek Łozak.

Wysoka akcja strun – kto ją stosuje?

Niektóre osoby preferują wysoką akcję strun. To ustawienie jest najchętniej wybierane przez osoby grające modno i uderzające w struny z dużą siłą przy wykorzystaniu twardej kostki. Tacy gitarzyści chętnie grają w pierwszych pozycjach wykorzystując pierwszych kilka progów gitary i wykorzystując przede wszystkim grę akordami. Wysoką akcję strun stosują również muzyki grający techniką slide oraz gitarzyści klasyczni grający na strunach nylonowych.

Wybór akcji strun do swoich potrzeb

Przed podjęciem decyzji o prawidłowym ustawieniu strun, warto wypróbować kilka różnych wariantów. Ważnym czynnikiem decyzyjnym jest również rodzaj gry – gra akompaniamentu akordami, techniką fingerstyle czy solowa. Każda z wymienionych technik wymaga innych ustawień, dlatego przed zakupem odpowiedniego sprzętu warto skonsultować się ze sprzedawcą i ustalić najlepszy typ gitary do swoich potrzeb i możliwości – zarówno jeżeli chodzi o kwestie umiejętności i techniki, jaki  finanse.