Jeśli jesteś właścicielem psa, na pewno kochasz swojego pupila i chcesz, by był przy Tobie jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem. Zdrowa dieta, pielęgnacja i odpowiednia ilość ruchu to podstawa, jednak warto pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza – nie tylko w sytuacji, gdy zwierzak choruje. Sprawdź, jak często należy zabierać psa na wizyty kontrolne do specjalisty.

Kiedy należy odwiedzić weterynarza?

Wiele osób udaje się do weterynarza z pupilem dopiero w momencie, gdy zauważy u niego niepokojące zachowanie i objawy choroby. To częsty błąd, ponieważ wiele chorób w początkowych stadiach nie daje żadnych objawów – a jak wiadomo, im szybciej wykryje się chorobę, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie i unikniecie powikłań. Jeśli jesteś właścicielem psa, pamiętaj więc, by nie zaniedbywać regularnych wizyt u weterynarza, mających na celu okresową kontrolę stanu zdrowie zwierzęcia.

Oczywiście, niezależnie od kontrolnych wyników stanu zdrowia pupila, gabinet weterynaryjny należy odwiedzić zawsze wtedy, gdy niepokoi Cię zachowanie zwierzaka lub zaszła jakaś niebezpieczna sytuacja – np., gdy istnieje ryzyko, że pies zjadł pokarm niebezpieczny dla zwierząt. W takich wypadkach często liczy się każda sekunda, dlatego wybierz gabinet weterynaryjny wyposażony w nowoczesny sprzęt i oferujący badania USG oraz badania laboratoryjne – w ten sposób możesz nawet uratować życie swojego psiego przyjaciela. W gabinecie weterynaryjnym w Ożarowie Mazowieckim możesz skorzystać z pomocy lekarza podczas wizyty kontrolnej, badań, a także przy zabiegach takich jak sterylizacja, chipowanie lub szczepienia.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są bardzo ważne, ponieważ właściciel psa nie jest w stanie samodzielnie określić, czy zwierzę jest całkowicie zdrowe. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym specjalista sprawdza ogólny stan pupila, a także wykonuje badania okresowych. W przypadku zwierzęcia, u którego nie zdiagnozowano żadnych chorób, wizyty takie powinny odbywać się przynajmniej dwa razy do roku.

Jeśli pies jest chory, częstotliwość wizyt określa weterynarz, a gdy podczas wizyty coś zaniepokoi lekarza, może on zlecić specjalistyczne badania – na przykład badanie USG albo inne badania laboratoryjne. Pamiętaj także, że każdy pies powinien otrzymać obowiązkowe szczepienia – ich terminy określa kalendarz szczepień.

Niepokojące zachowania pupila

Mimo okresowych wizyt u weterynarza, będąc właścicielem psa, powinieneś obserwować zwierzę cały czas, by szybko zauważyć niepokojące objawy. Regularnie sprawdzaj stan jego skóry pod kątem obecności pasożytów, łupieżu oraz ranek, obserwuj także, czy mocz i kal zwierzęcia nie mają dziwnego koloru lub konsystencji. Nie należy również ignorować zmian w zachowaniu pupila, na przykład zataczania się, chudnięcia czy braku apetytu – mogą być to objawy bardzo poważnych chorób zwierzęcia.