Dobra kreda krawiecka powinna mieć odpowiednie właściwości, które czasami trudno uzyskać. Musi być dobrze widoczna na tkaninach jasnych i ciemnych, a jednocześnie nie pozostawiać śladów w postaci trudno zmywalnych plam. Kształt i konsystencja powinny umożliwiać łatwą aplikację. Jakie rodzaje kredy krawieckiej znajdziemy na rynku i po który najczęściej sięgają profesjonaliści?

Kreda szkolna – czy się sprawdza?

Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie zwykłej kredy szkolnej, która można dostać w każdym sklepie papierniczym, a nawet przydrożnym kiosku. Ma ona jednak jedną istotną wadę, przez co wiele osób dyskwalifikuje ją już na starcie – mocno się kruszy i brudzi. Nawet kreda oznaczona jako niepyląca pozostaje na dłoniach i osypuje się na tkaninę. Najgorzej pracuje się nią w przypadku tkanin bardzo ciemnych, gdyż już po kilku minutach cały materiał jest nią zabrudzony. Co więcej, zwykła kreda bardzo szybko się rozmazuje, więc linie nie będą już tak precyzyjne, jak w momencie ich narysowania. Może to powodować problemy szczególnie w przypadku skrawania. Przedstawiciele hurtowni pasmanterii KOZBI podkreślają, że nawet w połowie nie jest tak dobra, jak profesjonalne mydełka krawieckie. Kreda szkolna będzie, więc doskonałym rozwiązaniem , jeśli nic innego nie znajdziemy pod ręką lub potrzebujemy jej do jednorazowego użytku.

Profesjonalna kreda krawiecka

I choć z nazwy może kojarzyć się z wcześniej omawianym materiałem – jej właściwości są zupełnie inne. Może występować różnych odmianach, w zależności od tego, do czego będzie wykorzystywana:

  •     Mydełko do tkanin – nazywane też kredą woskowaną. Nie pyli i łatwo się ją aplikuje, lecz jest też dość krucha. Wymaga ostrzenia, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Może być wyposażona w aplikator, który umożliwia prowadzenie bardziej precyzyjnych linii.
  •     Kreda znikająca – jeden z najbardziej lubianych przez krawców produktów. Kreda po czasie (około 2 dniach) znika, nie pozostawiając po sobie śladu. Proces ten można przyśpieszyć, na przykład stosując żelazko parowe.
  •     Kredka do tkanin – najwygodniejsza w użyciu, lecz przy zbyt dużym nacisku może powodować trudne do usunięcia ślady.

Produkty przeznaczone typowo do czynności krawieckich można czasami znaleźć nawet w zwykłych osiedlowych sklepikach, jednak najpewniejszym rozwiązaniem będzie wybranie się do pasmanterii.

Klasyczne flamastry i ołówki

Niektóre osoby stosują po prostu zwykłe pisaki i artykuły piśmiennicze, które mają pod ręką. Należy jednak być ostrożnym, zwłaszcza w przypadku produktów kolorowych. Wiele ołówków, kredek i flamastrów pozostawia trudne do sprania ślady. W szczególności produkty, które powstają na bazie substancji oleistych. Żeby nie zniszczyć tkaniny, najpierw warto przetestować produkt na małym skrawku materiału. Jeśli po zwykłym, krótkim praniu pozostaje ślad – najprawdopodobniej nie będzie to dobre rozwiązanie do nakreślania linii na tkaninach.