Jeździectwo to piękny sport o długiej historii. Związek człowieka z pięknymi, pełnymi gracji zwierzętami wierzchowymi jest dla osób postronnych niemalże magicznym połączeniem dwóch odrębnych istot. Nauka skoków to dla wielu początkujących jeźdźców początek Marzen o karierze na arenie wyczynowego jeździectwa. Co warto wiedzieć o skokach i dlaczego jest to tak pociągające? Sprawdzamy!

Skoki przez przeszkody – gracja i siła

Jeździectwo to sport, który przypadnie do gustu osobom uwielbiającym kontakt z naturą i zwierzętami, ale też bardzo zdyscyplinowane, cierpliwe i wyrozumiałe. Nie raz podczas nauki skoków trzeba wykazać się nie lada zrozumieniem dla swojego partnera, trzeba umieć opanować lęk zwierzęcia np. przed nową lub dużą przeszkodą jeździeckąTrening do zawodów skokowych to niezwykle wymagające zadanie, tak dla samego konia, jak i dla jeźdźca. Doskonały przejazd przez tor przeszkód jest wynikiem wielu godzin pracy, kunsztu jeździeckiego, ale i dowodem świetnego porozumienia na linii zwierzę-człowiek, co wynika z dobrej, partnerskiej relacji oraz zaufania. Dlatego skoki to marzenie wielu jeźdźców, którzy poświęcają swoje życie właśnie tej dziedzinie. Zawody skokowe są więc ukoronowaniem tego dążenia do perfekcji.

Skoki jeździeckie to bardzo medialne wydarzenie sportowe, które przyciąga na trybuny i przed telewizory fanów tego popisu umiejętności oraz elegancji. Zasady konkursów skoków oraz zawodów są dość zróżnicowane, jednak w większości system kar oraz punktacja jest dość uogólniona. Za każde nieposłuszeństwo konia, czyli tzw. wyłamanie się, konieczność wykonania wolty, przekroczenie limitu czasu przejazdu czy najbardziej popularna „zrzutka” drąga z przeszkody jeździeckiej skutkują przyznaniem punktów karnych. Upadek konia lub jeźdźca, notoryczne nieposłuszeństwo czy pomylenie przebiegi trasy to twarde podstawy do eliminacji jeźdźca i wierzchowca z dalszej rywalizacji. Wszystko to sprawia, że śledzenie zawodów skokowych jest bardzo emocjonującym widowiskiem, uwzględniającym również piękne zwierzęta w pełnej krasie oraz niezwykły kunszt ujeżdżania.

Przeszkody dla koni w teorii

Skoki jeździeckie to zawody, które odbywają się na placu określanym mianem parkuru. Na jego powierzchni porozstawiane są różne przeszkody jeździeckie, które duet koń i człowiek muszą pokonać w określonej kolejności. Aby możliwe było połapanie się w ustawieniu przeszkód na zawodach skokowych konieczne jest oznaczenie ich numerkami, a także białymi i czerwonymi chorągiewkami, które informują, od której strony trzeba wykonać najazd na przeszkodę. Jest to niezbędne wyposażenie na zawody. Jakie przeszkody jeździeckie pojawiają się na zawodach najczęściej?

  • Stacjonata – najpowszechniejsza przeszkoda, która zbudowana jest z poprzecznych drągów zamocowanych na stojakach.
  • Okser – przeszkoda zbudowana z dwóch stacjonat ustawionych jedna za drugą.
  • Triplebarre – szeroka przeszkoda złożona z trzech stacjonat o różnej wysokości, ustawione są w szeregu od najniższej do najwyższej; wersja podwójna to doublebarre.
  • Mur – mocno zabudowana przeszkoda, której wysokość można stopniować poprzez dokładanie lekkich cegiełek, wykonana najczęściej z drewna.
  • Cavaletti – niskie przeszkody w formie drągów na specjalnych stojakach, układa się je w równych odstępach, tak, aby koń mógł je przestępować pojedynczo; odległość uzależniona jest od narzuconego tempa najazdu.
  • Rów z wodą – wbrew pozorom nie jest wykopanym dołem w ziemi, a specjalną przeszkodą zbudowaną z maty wypełnionej wodą oraz zeskoków; koń musi pokonać rów bez naruszenia powierzchni wody.

Parkur tworzą zazwyczaj od 8 do 13 przeszkód, które są ustawiane liniowo lub w szeregu. Linia to pojedyncze przeszkody jeździeckie ustawione jedna za drugą w dostępach większych niż 12 m. Szereg z kolei składa się z kilku przeszkód dla koni, które dzieli zazwyczaj odległość od 7 do 12 m. Szereg liczony jest w konkursie, jako jedna przeszkoda, która oznaczona jest jednym numerkiem, ale każda z nich opisana jest dodatkowo literą alfabetu. Przeszkody dla koni występują w wersji aluminiowej lub drewnianej i można je zakupić u polskiego producenta elementów dla jeździectwa M&A, który jest również jedynym dystrybutorem produktów marki Beck Heun.