Zakup broni palnej to duża odpowiedzialność, dlatego nie każdy może wejść w posiadanie broni i amunicji. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby zakupić broń palną i które rodzaje broni można nabyć bez pozwolenia.

Jak uzyskać pozwolenie na broń myśliwską i sportową?

Osoby, ubiegające się o pozwolenie na broń palną, muszą spełnić kilka wymogów uwzględnionych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Pierwszym warunkiem jest ukończenie 21 roku życia, chociaż w uzasadnionych przypadkach pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat (wniosek szkoły, organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego).

Posiadanie broni wymaga także uzyskania zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza zdolność psychiczną i fizyczną do posługiwania się bronią. Wśród innych wymogów znajdują się m.in. obywatelstwo polskie, brak uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz czysta kartoteka. Jedynie osoba, która nie stanowi zagrożenia dla siebie i bezpieczeństwa publicznego może uzyskać dostęp do broni palnej.

Broń myśliwska – jaką wybrać?

Osoby zainteresowane zakupem broni myśliwskiej chętnie wybierają uniwersalną broń kombinowaną, która pozwala strzelać zarówno śrutem, jak i kulami. Dobra broń kombinowana, dostępna w ofercie sklepu Jager, sprawdzi się zarówno przy drobnej, jak i grubej zwierzynie. W zależności od preferowanego stylu polowania klient ma do wyboru lufę śrutową, która sprawdzi się przy niewielkim dystansie, oraz lufę kulową, która daje możliwość oddania celnego strzału z dalszej odległości.

Broń sportowa – którą wybrać?

Do broni sportowej zaliczamy wszystkie rodzaje broni bocznego zapłonu (lufy gwintowane, kaliber do 6mm), centralnego zapłonu (lufy gwintowane, kaliber do 12mm), gładkolufowe (dowolnego kalibru) oraz czarnoprochowe. Wymogiem ustawowym jest także strzelanie wyłącznie z ognia pojedynczego. Wachlarz dostępnych modeli broni sportowych jest tak szeroki zważywszy na różnorodność sportowych konkurencji strzeleckich.

 Czy można kupić broń bez pozwolenia?

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zakupu broni bez żadnych pozwoleń czy badań lekarskich. Uzasadnienie posiadania broni nie jest wymagane w przypadku  posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, która została wyprodukowana przed rokiem 1885, oraz replik tej broni. Powyższy zapis ustawy o broni i amunicji stał się podstawą do rozwoju rynku broni czarnoprochowej. Sklepy kolekcjonerskie oferują zarówno broń palną, jak i kule, sprzęt do produkcji amunicji oraz różnorodne akcesoria do konserwacji broni.