Właściciele czworonogów są zobowiązani do przeprowadzenia szczepień obowiązkowych dla szczeniąt.  Przeznaczone są dla nich również dodatkowe szczepienia zalecane. Ważne są one dla zdrowia zwierzęcia oraz jego długiego życia. Bez szczepień organizm psa nie będzie mógł bowiem w prawidłowy sposób bronić się przed patogenami, a to może doprowadzić nawet do śmierci. O jakich szczepieniach należy zatem pamiętać?

Czym są szczepienia zasadnicze, a czym te dodatkowe?

Szczepienia psów w Polsce odbywają się według zaleceń światowej organizacji skupiającej lekarzy weterynarii WSAVA. Właściciele czworonogów mają zatem obowiązek stawienia się z psem na tzw. szczepienia zasadnicze, zwane inaczej obowiązkowymi. Dotyczą one ochrony zdrowia psa przeciw wściekliźnie, parwowirozie, nosówce czy też chorobie Rubartha. Istotne przy tym jest to, że szczepienia te nie tylko wpływają na zdrowie czworonoga, ale też bezpieczeństwo ludzi np. pogryzionych przez psa. Bez szczepień – a także paszportu – nie można też przewozić zwierząt poza granice państwa.

Jeśli chodzi zaś o szczepienia dodatkowe, zalicza się do nich szczepionki, które nie są obowiązkowe, ale warto je podać ze względu na rasę, stan zdrowia czy tryb życia psa. Polecanymi szczepionkami są te przeciw leptospirozie, boreliozie oraz herpeswirozie. Szczególnie muszą o nich zaś pamiętać hodowcy psów na sprzedaż.

Kalendarz szczepień dla szczeniaków

Kalendarz szczepień weterynarz zawsze wyznacza dla danego psa indywidualnie. Podyktowane jest to wieloma względami, w tym m.in. rasą czworonoga. W uogólnieniu można jednak wyznaczyć ramy szczepień, które dzieli się na te wczesne, standardowe oraz późne.

Szczepienia wczesne odbywają się między 6 a 15 tygodniem życia psa. Dotyczą one ochrony zdrowia przeciw nosówce, parwowirozie, koronowirozie, leptospirozie oraz przeciw wściekliźnie. Lista szczepień musi też uwzględniać te chroniące przeciw kaszlowi kenelowemu oraz chorobą Rubartha. Podobny zakres szczepień obowiązuje przy szczepieniach standardowych – między 9 a 13 tygodniem życia – oraz przy szczepieniach późnych – po 15 tyg. życia. Należy wtedy podać psu również szczepionkę na wirusowe zapalenie wątroby. Po roku istotne są także szczepienia przypominające.

Nie tylko szczepienia

Aby zagwarantować psu pełne zdrowie, należy zadbać również o jego dietę, skórę i uzębienie. W ramach profilaktyki stomatologii weterynaryjnej ważne jest usuwanie kamienia nazębnego czworonogów. Istotne jest także dobieranie dla nich odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych włosie lub sierść. Nieodpowiednie specyfiki mogą podrażniać skórę i błony śluzowe, wywołując silne reakcje alergiczne. Podobnie jest z pokarmem. To weterynarz powinien stworzyć wraz z właścicielem czworonoga dobry jadłospis. Dieta u psów jest bardzo ważna. Otyłość prowadzi do szybkiej degradacji stawów zwierzęcia, a także do wielu chorób wewnętrznych.

Pamiętać również warto o oczach zwierząt. Do weterynarza nie tylko trzeba udać się przy patologicznych procesach toczących się w obrębie oczu. Warto też kupować specjalne specyfiki do płukania. Profilaktyka zdrowotna jest zatem dla psów bardzo ważna. O nią można zadbać wraz z lekarzem weterynarii Karoliną Wilkowską, której lecznica zajmuje się także kotami, zwierzętami futerkowymi, a także zwierzętami gospodarczymi. Właściciele psów powinni zaś pytać specjalistów również o kastrację oraz odrobaczenie swoich milusińskich.