Święta Wielkiej Nocy są już co prawda za nami, nigdy nie jest jednak za późno (lub za wcześnie), by szukać lepszych rozwiązań na kolejny rok. Zdobienie jajek to piękna tradycja, w której chętnie uczestniczą również dzieci, jednak może ona być niekiedy czasochłonna, a efekty mniej niż zadowalające pod kątem estetycznym. Jest jednak prostszy i szybszy, ale nie mniej interesujący sposób robienia pisanek.

Unowocześniona tradycja

Coraz większą popularnością cieszą się barwniki oraz naklejki do jaj. Wykonywane są one z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, które mogą mieć kontakt z żywnością. W ofercie firmy Chemikol, producenta wielkanocnych ozdób świątecznych, znajdziemy różne formy i kolory.

To właśnie zaleta tego rozwiązania. Naklejki dostępne są w rozmaitych wzorach, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ciekawym rozwiązaniem są zastawy do tworzenia wyklejanek. Znaleźć możemy tu na przykład naklejki imitujące tradycyjne zdobienia wykonywane za pomocą igły, czyli tak zwane drapanki, które zachwycają swoją zawiłością, ale wymagają wiele pracy. „Kraszanki bez igły” pozwalają uzyskać podobny efekt w znacznie prostszy sposób. Naklejki umieszczamy na ugotowanych jajach po ich wcześniejszym zabarwieniu.

Jeśli jednak wolimy pisanki bez zdobień, możemy wykorzystać same barwniki. Standardem są tu zestawy pięciu kolorów, które pozwalają szybko i łatwo zabarwić jajka. Wystarczy wsypać proszek do wypełnionej w połowie wrzątkiem szklanki, dodać łyżkę octu i w tak przygotowanym roztworze umieścić na dwie minuty ugotowane na twardo, najlepiej jeszcze ciepłe jajo. Barwniki pozwalają uzyskać lepsze kolory niż naturalne produkty wykorzystywane do malowania jaj takie jak łupiny cebuli, czy sok z buraków.

Jeśli jednak marzą nam się mniej tradycyjne zdobienia, ale równie ładne, możemy wybrać termokurczliwe koszulki do jaj. Wystarczy założyć je na ugotowane jajo i przy pomocy łyżki zanużyc we wrzątku na 3 sek , bądź polać nim ubrane jajo. Koszulka idealnie dopasuje się do jego obłych kształtów. W ten sposób możemy uzyskać wzór, który byłby niemożliwy do stworzenia innym sposobem.

Symbol Wielkanocy

Jajo symbolizuje odrodzenie, nowe życie, świeżość – najważniejsze aspekty przezywania Świąt Wielkiej Nocy. Nie może ich zabraknąć na naszym stole czy w koszyku ze święconką. Tradycja zdobienia jaj znana była już w cesarstwie rzymskim, do nas dotarła w X wieku i jest kultywowana do dziś. Wykonywane były i są różnymi technikami i choć obecnie każde malowane jaj nazywamy pisankami, to znane są również drapanki, kraszanki, oklejanki, nalepianki oraz ażurki. Wszystkie te metody wymagały jednak pewnego talentu artystycznego. Nowoczesne naklejki i termokurczliwe koszulki wręcz przeciwnie – są dla każdego, a pozwalają niekiedy uzyskać prawdziwie fantazyjne dekoracje.