Bezpieczeństwo na łodzi, jachcie czy też innej jednostce pływającej jest równie istotne, jak zapewnienie go w pojazdach poruszających się po drogach. Dzięki wytwarzanym przez firmę ATK Krupa Tadeusz elementom wyposażenia łodzi i jachtów takich jak owiewki, luki, drzwi przesuwne, nie tylko poprawie ulega bezpieczeństwo korzystania z łodzi, ale również komfort jej użytkowania.

Sztuczne szkło, czyli płyty plexi do zadań specjalnych

Płyta plexi, czyli bezbarwna, przezroczysta płyta ze szkła akrylowego, znana również pod pojęciami takimi jak pleksiglas, pleksa lub płyta PMMA znana jest przede wszystkim w branży reklamowej. Tam stosowana jest przy produkcji reklam lub różnego rodzaju ekspozytorów, naczyń ozdobnych czy osłon stosowanych np. w branży BHP do produkcji produktów ochrony osobistej. Firma ATK Krupa Tadeusz poza standardowym wykorzystaniem plexi wspiera żeglugę i przemysł jachtowy, dostarczając im niezbędnych elementów wyposażenia łodzi i jachtów takich jak wspomniane owiewki, luki bądź drzwi przesuwne.

Plexi odznacza się nie tylko wysokimi walorami estetyczno-wizualnymi, ale przede wszystkim odpornością na promieniowanie UV, niekorzystne warunki pogodowe, zarysowania, czy też w przypadku zastosowania plexi na jachtach i łodziach jest odporna zarówno na działanie czynników nieorganicznych – kwasów, zasad, jak i soli. Duża plastyczność materiału pozwala na poddawanie plexi dowolnemu formowaniu pod potrzeby klienta poprzez cięcie, gięcie, szlifowanie, frezowanie, polerowanie, czy też matowienie plexi.

Dowolne formowanie plexi z ATK Krupa Tadeusz

Produkcja giętych elementów wyposażenia łodzi i jachtów jest możliwa dzięki zastosowaniu przez firmę ATK Krupa Tadeusz wysoce specjalistycznych, nowoczesnych maszyn do termoformowania plexi, jak również jej laserowego cięcia stricte pod potrzeby klienta, projektu danego asortymentu. Termoformowanie plexi polega na stopniowym ogrzewaniu płyty ze szkła akrylowego do temperatury pozwalającej na jej formowanie do pożądanego kształtu. Dzięki działaniu wysokiej temperatury plexi staje się tak plastyczne, że z łatwością daje się naginać, wyginać przy zastosowaniu dodatkowo specjalnie wyprofilowanych matrycach. Wyróżnia się dwa rodzaje termoformowania plexi, a mianowicie termoformowanie próżniowe oraz termoformowanie ciśnieniowe. O ile pierwszy rodzaj formowania termicznego nastawiony jest na formowanie materiału z plexi, drugi rodzaj termoformowania zalecany jest do termicznej obróbki poliwęglanu. W ATK Krupa Tadeusz możesz wykonać produkty dowolnych kształtów zarówno z plexi, jak i poliwęglanu. Choć obróbkę pleksi przeprowadza się w wysokich temperaturach, samo użytkowanie plexi jest całkowicie bezpieczne. Nie ma ryzyka odkształcenia się szkła akrylowego pod wpływem temperatury, czy działania słońca. Plexi może być użytkowane bez zmiany jej właściwości aż do temperatury 80°C, a mięknie w temperaturze 115°C. W firmie można poddać termoformowaniu każdą dostępną na rynku grubość plexi, począwszy od płyt 2 mm, a na płytach 20 mm skończywszy.