Makrama od kilku lat króluje na rękodzielniczych wyżynach. Osoby, które nie miały styczności z tym rodzajem wytwórczości, z pewnością nie wiedzą, że sztuka plecenia sznurków była niezwykle popularna w Europie już w XIV wieku. Z jakiego powodu makrama wraca dzisiaj do łask? Na czym polega jej fenomen i jakie narzędzia będą potrzebne do jej stworzenia? I najważniejsze: jak wybrać swój pierwszy sznurek, który można znaleźć w ofercie firmy Remus?

Na czym polega fenomen makramy?

Makrama to jedno z najbardziej popularnych w ostatnim zajęć rękodzielniczych, które polega na wyplataniu różnych wzorów ze sznurków. I choć dziś ten motyw dumnie zdobi ściany w naszych domach, bywając jednocześnie motywem przewodnim wesel w stylu boho, to trzeba pamiętać, że historia makramy sięga jeszcze czasów, w których umiejętność przeplatania sznurków skutecznie zastępowała wynalezione dużo później maszyny przędzalniczej. Dziś ten rodzaj rękodzieła przeżywa swój prawdziwy renesans, a jego największą zaletą jest fakt, że swoich sił w przeplataniu można spróbować w zaciszu swojego domu – wystarczy tylko kupić kilka niezbędnych przyborów.

Fenomen makramy polega przede wszystkim na oryginalności – każda ozdoba będzie unikalna, ponieważ jest wykonana ręcznie. Wielu rękodzielników podkreśla jednak, że dla nich plecenie ze sznurków jest również sposobem na zrelaksowanie się i chwilowe odcięcie od rzeczywistości. Co więcej, najlepsi twórcy makramy już dawno zdecydowali się na prowadzenie własnych, rękodzielniczych biznesów, dzięki czemu mogą cieszyć się satysfakcjonującymi zarobkami, jednocześnie robiąc to, co naprawdę lubią.

Co będzie potrzebne do plecenia makramy?

Najważniejszym z przedmiotów potrzebnych do plecenia makramy jest oczywiście odpowiedni sznurek. Można go znaleźć w ofercie producenta artykułów gospodarstwa domowego Remus z województwa mazowieckiego. Firma działa na rynku od ponad dwudziestu pięciu lat i zajmuje się również dystrybucją swoich produktów. Przy wyborze sznurka do makramy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego został wykonany. Dobrze sprawdzają się wyroby bawełniane, ale również konopne, lniane i sizalowe. Doświadczeni rękodzielnicy polecają również dobrej jakości sznurki plecione z ładnym splotem. Co ciekawe, na forach tematycznych można znaleźć informację również o tym, że do plecenia makramy można wykorzystać dużo tańszy, ale równie trwały sznurek wędliniarski.

Warto pamiętać również o zakupieniu innych narzędzi, które zdecydowanie ułatwią pracę. Zalicza się do nich oczywiście ostre nożyczki, szydełko do przeciągania sznurka w trudno dostępnych miejscach, a także centymetr krawiecki. Jeżeli początkujący rękodzielnik chce wykonać ozdobę wiszącą, przyda mu się drewniana listwa. Makramę można urozmaicić również różnymi ozdobami, takimi jak koraliki, piórka czy kółka mocujące, które mają również funkcję praktyczną – pozwalają na stworzenie dodatkowych łączeń. Jak widać, plecenie ze sznurków może być nie tylko zajęciem redukującym stres, ale również świetną zabawą, a przede wszystkim przyjemnym, bo wynikającym z pasji źródłem zarobku.