Kastracja i sterylizacja to zabiegi przeprowadzane zarówno w przypadku samców, jak i samic. Ich głównym celem jest zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt domowych. Weterynarz z gabinetu Na Słonecznej przedstawi nam różnice między wymienionymi procedurami medycznymi oraz skutki zdrowotne. Sprawdź sam i zadecyduj, który zabieg będzie lepszy dla Twojego pupila.

Sterylizacja i kastracja – dwa określenia jednego zabiegu?

Kastracja i sterylizacja to terminy, które bywają stosowane zamiennie – to duży błąd! Jak wyjaśnia lekarz z gabinetu weterynaryjnego Na Słonecznej, sterylizacja to zabieg przecięcia / podwiązania jajowodów (u samicy) lub nasieniowodów (u samca). Kastracja polega natomiast na wycięciu jąder i jajników, co ma bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Głównym skutkiem zabiegów jest wyeliminowanie zachowań kopulacyjnych.

Wielu właścicieli uważa, że kastracja psa to lekarstwo na problemy behawioralne. Nieprawdą jest, że wszystkie wykastrowane samce wyzbywają się tendencji do agresji i znaczenia terytorium. Jeżeli zwierzę przejęło nieprawidłowe nawyki z pierwszych miesięcy życia, kastracja nie rozwiąże problemów z negatywnymi zachowaniami względem innych czworonogów

– wyjaśnia weterynarz z Na Słonecznej.

Kastracja suki – czy jest lepsza niż sterylizacja?

Wysterylizowanie samicy daje pewność, że nie dojdzie do nieplanowanego zapłodnienia, niemniej kastracja chroni zwierzę przed niektórymi chorobami. Suki i kotki po kastracji o wiele rzadziej chorują na niektóre nowotwory, ropomacicze czy endometriozę. Kolejnymi korzyściami są ustanie cieczki i rui, oraz cykl płciowego, co eliminuje ryzyko ciąży urojonej, która jest bardzo niebezpieczna dla psychiki zwierzęcia.
Jeżeli nadal nie jesteś pewny, który zabieg będzie lepszy dla Twojego zwierzęcia, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem z gabinetu Na Słonecznej, i zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi procedur medycznych. Zadbaj o zdrowie swojego zwierzęcia w sposób kompleksowy!