Dla malarzy  bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i sprzęt. Oczywiście, przede wszystkim liczy się talent i umiejętności, jednakże ciężko będzie je wykorzystać, jeśli nie przygotuje się bazy do malowania oraz stosownych narzędzi. Na wyposażenie do malowania składają się m.in. krosna malarskie. Firma STOLAR –  Jolanta Śliwińska od kilkunastu lat zajmuje się ich produkcją. Zachęcamy do dalszej lektury!

Co to jest krosno malarskie?

Krosno malarskie to nic innego jak specjalna, drewniana rama wewnętrzna, na którą naciąga się i przybija płótno.  Zazwyczaj nazywa się je również blejtramami. Najczęściej wykonuje się je z dobrze wysuszonego drewna. Obecnie powstają także krosna aluminiowe, które są lekkie, sztywne i odporne na temperaturę oraz wilgoć.  Wciąż jednak najbardziej popularne są krosna drewniane. Składają się z czerech poprzeczek, a także klinów, które mają służyć do podciągania płótna.

Decydując się na zakup krosna malarskiego, warto skorzystać z usług firmy, która ma w tym wieloletnie doświadczenie. Jedną z nich jest firma  STOLAR –  Jolanta Śliwińska. Od wielu lat zajmuje się produkcją krosien malarskich. Świadczy również usługi naciągania drukowanych obrazów na płótnie. Wybór specjalistów z tej dziedziny pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj i rozmiar krosna, według naszych oczekiwań i preferencji. 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie krosna malarskiego?

Zanim zabierzemy się za tworzenie obrazu, należy najpierw odpowiednio dopasować krosno pod swoje wymagania. Jedną z ważniejszych wytycznych jest jego rozmiar. Jeśli planujemy namalować mały obraz, możemy zdecydować się na krosno drewniane o cienkich listwach. Jeśli jednak dzieło ma być większych rozmiarów, warto wybrać grubsze krosno malarskie. Blejtram powinien być wzmocniony poprzeczkami. Przy bardzo dużych formatach zaleca się zakup sztywnych i stabilnych krosien aluminiowych.

Podczas dokonywania wyboru krosna, warto również zastanowić się nad jego kształtem. Obecnie produkuje się także krosna okrągłe, owalne i o nietypowych kształtach. Ich wybór jest nieoczywisty i przy tym oryginalny. Nada to innego charakteru całego obrazu i będzie się wyróżniać. Krosna malarskie powinny być wykonane z naturalnego drewna. Należy zwrócić także uwagę na jego szerokość oraz głębokość, jeśli planujemy zamalować boki podobrazia. Do całego zestawu powinny być także dołączone kliny, które pozwolą na podciągniecie płótna, jeśli będzie zbyt luźne. Dzięki nim ominie nas konieczność zdejmowania płótna z blejtramu.