Planując wyjazd pod namiot, jedną z najważniejszych kwestii jest spakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Jakie są najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć pod namiot? O czym pamiętać, podczas pakowania się? Jakie jedzenie wziąć na biwak? Jeśli wybierasz się na biwak pod namiot, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Jak pakować się pod namiot?

Szykując się na wyjazd pod namioty, warto pamiętać o odpowiedniej organizacji. W przeciwieństwie do urlopu spędzanego w hotelu, wybierając się na łono natury, raczej nie możemy sobie pozwolić, aby spakować niepotrzebne rzeczy, lub zapomnieć o tych potrzebnych. Zazwyczaj musimy w takich przypadkach wziąć jedynie najważniejsze przedmioty.

Kiedy już zdecydujemy, gdzie pod namiot się wybieramy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak często będziemy przenosić nasz dobytek? Jakiej pogody się spodziewamy? Jak długi czas planujemy spędzić pod namiotem? W zależności od tego odpowiednio wcześniej przygotujmy listę najważniejszych rzeczy. Niżej podpowiadamy, o czym z pewnością nie można zapomnieć.

Co wziąć pod namiot?

Najważniejszy sprzęt turystyczny to oczywiście sam namiot. Jeśli planujemy wędrówkę, warto wybrać coś lekkiego, jeśli jednak obóz rozbijamy na cały wyjazd, możemy zdecydować się na duży namiot turystyczny, lub nawet rodzinny. Dobry namiot powinien mieć nieprzemakalność na poziomie przynajmniej 2000-3000 mm i aluminiowy stelaż.

Zastanawiając się, co wziąć pod namiot, nie można zapomnieć też o przedmiotach, które pozwolą nam wygodnie się wyspać. Jeśli planujemy korzystać z niego sporadycznie, wybierzmy śpiwór uniwersalny, trzysezonowy. Jeżeli często marzniemy, wybierzmy kształt „mumia”, natomiast jeśli zależy nam na większej swobodzie ruchów – kształt „koperta”.

Sam śpiwór jednak nie wystarczy. Pod niego możemy podłożyć karimatę, jednak to niezbyt wygodne rozwiązanie, raczej nieprzeznaczone dla nowicjuszy, za to dużo tańsze. Wygodniejszą alternatywą, szczególnie na dłuższy wyjazd, będzie mata samopompująca lub dmuchany materac. Materac pod namiot wygodnie będzie zabrać wówczas, jeśli do pola namiotowego podjechać możemy samochodem.

Należy też odpowiednio zaplanować, co będziemy jeść pod namiotem. Możemy albo gotować samodzielnie, albo zaopatrzyć się w gotowe dania liofilizowane. To drugie rozwiązanie wymaga zdecydowanie mniejszego zestawu garnków, wciąż będą jednak potrzebne tak jak i kuchenka turystyczna. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy zdecydować się na składane naczynia.

Jakie akcesoria pod namiot zabrać na biwak?

Poza najważniejszymi rzeczami warto również zaopatrzyć się mniejsze elementy wyposażenia, które ułatwią nam życie pod namiotem. Rzeczy, które umożliwią nam zachowanie higieny, szczególnie ważne, jeśli wybieramy się w cieplejszy klimat to między innymi wkładka turystyczna. Przyda się również szybkoschnący ręcznik.

Inne akcesoria pod namiot, bez których nie da się obejść na biwaku to lampka namiotowa. Dzięki niej zapewnimy sobie równe oświetlenie całego namiotu. Ponadto, niezwykle przydatna będzie latarka czołowa, dzięki której będziemy mogli swobodnie poruszać się po obozowisku, wciąż mając przy tym puste ręce.