Nauka gry na instrumentach muzycznych może dać wiele korzyści, w szczególności, gdy swoją przygodę zaczynamy od wczesnych lat życia. Instrumentem, na którym z pewnością warto nauczyć się grać, są skrzypce. Jednak gra na tym instrumencie nie należy do najłatwiejszych. Zobacz, z jakimi problemami muszą radzić sobie osoby rozpoczynające swoją przygodę z nauką gry na tym instrumencie.

Trudności gry na skrzypcach – czego dotyczą?

Gra na skrzypcach jest bardzo trudną do opanowania czynnością i wymaga wielu lat nauki. Osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z tym instrumentem, może mieć kłopoty z odnalezieniem poszczególnych dźwięków. Ich rozłożenie nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jednak znalezienie wszystkich dźwięków to dopiero część sukcesu. Kolejnym zadaniem jest zapamiętanie ich i niepopełnianie błędów w trakcie grania. Podczas nauki gry na skrzypcach niezwykle istotne są zdolności manualne. Dzięki nim łatwiej jest nauczyć się z odpowiednim wyczuciem naciskać palcami w konkretne miejsca. W ten sposób uzyskujemy pożądane dźwięki. Jednak nawet minimalne błędy, dociśnięcie strun milimetr w złą stronę, powoduje, że z instrumentu wydobywa się inny dźwięk, niż chcieliśmy. Trudnością gry na skrzypcach jest również sama budowa instrumentu. Skrzypce nie mają progów, jakie znajdziemy np. na gitarze. Z tego względu nauka gry na nich przebiega wolno i długo.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym instrumentem mogą mieć również kłopoty z trzymaniem go. Największą trudnością pod tym względem może być prawidłowe dopasowanie żeberka do ciała oraz ułożenie podbródka. Każdy, kto uczy się grać na skrzypach, musi znaleźć własne ułożenie, aby nauka nie przebiegała niekomfortowo. Kolejną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest trzymanie smyczka. Ułożenie smyczka ma duży wpływ na grę, dlatego na pierwszych lekcjach nauczyciele objaśniają i pokazują, jak powinno się to robić prawidłowo. Trudnością może być np. rozkład ciężaru smyczka. Na górze jest on lżejszy, natomiast przy żabce cięższy. Dodatkowo trzeba wiedzieć, w jaki sposób zmienić siłę nacisku smyczka na każdej strunie. Trzymanie smyczka to jedno, a drugie to poprawne poruszanie nim. Smyczek powinno się pociągać po strunach prostopadle.

Gra na skrzypcach – dlaczego warto?

Nie da się ukryć, że skrzypce to niewygodny instrument muzyczny, dlatego konieczne jest nabranie wprawy. W tym czasie muzyk i instrument dopasowują się do siebie. Po pierwszych godzinach gry na skrzypcach możemy odczuwać ból pleców, rąk oraz szyi. Jednak nauka gry na skrzypcach, jaką oferuje między innymi Akademia Sztuki s.c. Małgorzata Kruczkowska-Olszewska, Dominika Olszewska-Szczepanik z Krakowa, pozwala także ćwiczyć pamięć. Muzyk musi zwracać uwagę na gamy i pozostałe podstawowe ćwiczenia. Z początku mogą wydawać się one nudne, aczkolwiek są pomoce. Grając pojedyncze dźwięki, ćwiczymy pamięć mięśniową palców. W ten sposób uczymy się, w jaki sposób trzymać palce, zachowywać odległości między nimi i jak mocno naciskać na struny, by uzyskać konkretny dźwięk. Granie na skrzypcach jest także doskonałym sposobem na kształtowanie słuchu.