Z roku na rok przybywa miłośników kuchni azjatyckiej. To nie tylko popularne chińczyki, ale i sushi, dania kuchni indyjskiej i ogólnie - kuchni wschodniej. Nasze podniebienia oszalały wręcz na ich punkcie. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne restauracje, w których te pyszne dania są podawane zgodnie z tradycyjnymi przepisami. Co więcej, bardzo chętnie sami przygotowujemy dania zgodne z azjatyckimi trendami.

Nowe smaki i aromaty kuchni orientalnej

Tradycyjna kuchnia polska ma bardzo wiele różnych odsłon, przede wszystkim jednak jest ciężkostrawna. Ciężkie sosy, duża ilość mięsa i nabiału, pieczone lub smażone potrawy są charakterystyczne dla naszych regionalnych potraw. Szukamy więc odmiany, a w czasach komuny jakakolwiek odmiana - czy to gotowana w domu, czy na mieście nie była możliwa. Kiedy więc pojawiła się takka możliwość, rynek się otworzył, pojawiły się pierwsze chińskie, koreańskie i wietnamskie restauracje. Przedsiębiorczy Azjaci wzbogacili nas nie tylko o swoją lokalną kuchnię, pojawiły się także sklepy z żywnością orientalną i pierwsze bary wegetariańskie, w znacznej mierze bazujące na tradycji indyjskiej, gdzie część społeczeństwa nie je produktów odzwierzęcych z powodów religijnych, podobnie jak chińscy Buddyści.

Byliśmy spragnieni odmiany. Azjatycka kuchnia podbiła nasze serca i dociera na salony. Doceniliśmy orientalne przyprawy, wegetariańskie dania, lekkie pierożki gotowane na parze, wykwintne sushi i indyjskie pikantne smaki. Dzisiaj już praktycznie każdy zna sos sojowy, tofu, czy indyjskie curry. Coraz chętniej także zabieramy się sami za przygotowywanie sushi, gotujemy ryż według przepisów z Indii i kupujemy chlebek naan. Coraz więcej osób potrafi się także posługiwać pałeczkami, tak popularnymi w azjatyckiej kuchni.

Gotowanie na parze wkracza na salony

W Azji bardzo popularne są od tysięcy lat pierożki gotowane na parze w specjalnych, bambusowych pojemnikach. To tradycyjna potrawa, którą można przyrządzić po wegetariańsku lub z mięsem. Baozi lub po prostu bao, co w północnochińskich dialektach oznacza po prostu “bułeczka” to proste i jednocześnie eleganckie danie. Jednym z lokali, które proponują to danie na wiele różnych sposobów, a także inne potrawy kuchni azjatyckiej jest Harati Baozi House. Pierożki wykonuje się z mąki pszennej z dodatkiem tłuszczu, drożdży i octu ryżowego. To lekkie danie przypomina nasze rodzime pyzy, jednak nutka orientu, wyjątkowy smak i sposób podania, a także dodatek sosu sojowego sprawiają, że jest to o niebo bardziej eleganckie danie.

Lubimy tradycje i rytuały

Ludzie lubią powtarzane czynności, wykonywane w specyficznych okolicznościach. Lubimy także celebrować różne rzeczy, wydarzenia, a nawet zwykłe elementy dnia codziennego. Dlatego też tak polubiliśmy picie herbaty, jedzenie pałeczkami, czy jedzenie sushi. Potrzebujemy naszemu życiu nadać odrobinę pikanterii, dlatego właśnie kuchnia i kultura azjatycka tak łatwo podbiła nasze serca i podniebienia. Szukamy odmiany od rutyny i codzienności. 

Azjatycka kuchnia roślinna i ryż

Także dzięki kulturze azjatyckiej zawdzięczamy rozpowszechnienie się kuchni wegetariańskiej i wegańskiej w Polsce i Europie. Kotlet sojowy, mleczko kokosowe, kawa na mleku sojowym, czy tofu nikogo już nie dziwią. Zainspirowani Azją, coraz chętniej też sięgamy po ryż, który do niedawna był raczej rzadkim przysmakiem.