Poruszanie się jest niezwykle istotne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Obecnie kliniki weterynaryjne oferują szeroki wachlarz usług o różnym profilu. Zwierzętom przeprowadza się operacje onkologiczne, kardiologiczne i wiele innych. W razie konieczności leczy się ich wzrok, sierść, czy obcina pazury. Przygarnianie zwierząt jest obecnie coraz bardziej świadome i gdy cokolwiek naszemu pupilowi dolega decydujemy się na operację czy inną formę leczenia, jak również przeprowadzamy pełną diagnostykę. Weterynarze zajmują się również ortopedią psów oraz kotów, rozwiązując poważne problemy i umożliwiając im lepsze i co najważniejsze bezbolesne poruszanie się.

Jak wygląda leczenie ortopedyczne zwierząt?

Jeśli chodzi o leczenie ortopedyczne zwierząt, to jest to bardzo zbliżone do tego, jakie przeprowadzane jest u ludzi. Podstawą będzie badanie fizykalne, sprawdzenie ruchomości stawów, tego czy kości są całe itp., wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku. Najczęściej zwierze na ten czas się usypia, aby spokojnie zniosło badania. Konieczne jest wykonanie badania RTG, można się również wspierać USG. A w niektórych przypadkach niezbędna może się okazać artroskopia u pasa lub kota – jest to operacja diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu sondy przez niewielkie nacięcie skóry. W jej trakcie stawiana jest dokładna diagnoza, mogą być również wykonane niewielkie czynności, jak usunięcie płynu ze stawu czy inne drobne zabiegi.

Czy zawsze zwierze musi być operowane przy problemach ortopedycznych?

Odpowiednim miejscem do zadania takiego pytania jest lecznica dla zwierząt. Pytamy więc lekarza weterynarii w lecznicy dla zwierząt w Pałacyku w Szczecinie. Zdaniem specjalisty operacja nie zawsze będzie konieczna, wiele zależy oczywiście od tego co dolega zwierzęciu, jednak trzeba pamiętać, że taka operacja zawsze będzie obciążeniem i ryzykiem. Jednak zalecane jest wykonanie pełnej diagnostyki, sprawdzenie zarówno parametrów z krwi, jak i wykonanie badań obrazowych. W ten sposób dokładnie dowiemy się co się dzieje i będzie można wdrożyć działania. Często sprawdza się wsparcie farmakologiczne, czyli podawanie leków, ale od jakiegoś czasu coraz silniej rozwija się dziedzina rehabilitacji dla zwierząt. Oczywiście jest to wymagające dla właściciela, gdyż jedynie systematyczność przyniesie efekty, jednak można w pełni uratować sprawność swojego przyjaciela