Pielęgnacja uzębienia zwierząt jest tak samo ważna, jak w przypadku ludzi. Problemów stomatologicznych nie można bagatelizować, zwłaszcza odkładającego się kamienia. Znajdujące się w nim bakterie są nierzadko przyczyną bardziej zaawansowanych schorzeń. Na odpowiednią profilaktykę w tym zakresie można liczyć na przykład w przychodni weterynaryjnej Vita w Częstochowie.

Dobro zwierzęcia priorytetem lecznicy

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, a dotyczy to także naszych zwierzęcych towarzyszy. Odpowiednia dieta, ruch, zabawa, ale przede wszystkim regularne kontrole u lekarza weterynarii pozwalają utrzymać czworonożnych przyjaciół w dobrej kondycji. Szukając odpowiedniej lecznicy, powinniśmy kierować się nie tylko jej możliwościami w zakresie diagnostyki, lecz także podejściem do pacjentów. Na pełną empatię można liczyć w przychodni weterynaryjnej Vita, która znajduje się w Częstochowie. Pracujący tutaj lekarze łączą swoją pasję i uwielbienie do zwierząt domowych z wieloletnim doświadczeniem. Sam gabinet powstał ponad 25 lat temu jako pierwsza prywatna placówka tego typu w mieście.

Nowoczesne zaplecze diagnostyczne, jak również nieustanie rozwijane kompetencje pracowników kliniki pozwalają nieść pomoc psom, kotom i nie tylko na najwyższym poziomie. Opiekunowie mogą liczyć nie tylko na odpowiedni dobór leczenia, ale także porady związane z żywieniem, opieką oraz profilaktykę. Lecznica specjalizuje się w różnych dziedzinach, między innymi okulistyce, chorobach wewnętrznych, dermatologii, ginekologii, kardiologii czy też stomatologii zwierzęcej. O tej ostatniej właściciele czworonogów, zwłaszcza kotów, nierzadko zapominają, a to poważny błąd. Jak zatem powinno się prawidłowo dbać o uzębienie mruczków?

Kamień nazębny u kotów

Podobnie jak u ludzi, tak również i u kotów występuje osad nazębny. Z czasem w wyniku między innymi błędów żywieniowych czy też braku odpowiedniej higieny jamy ustnej i zwierzęcia ulega on mineralizacji, zamieniając się w twardy kamień. Takie zjawisko wymaga już wizyty w lecznicy weterynaryjnej Vita, gdzie zostanie on usunięty metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym. Nie warto zwlekać z takim zabiegiem, ponieważ żerujące w takich złogach bakterie prowadzą nie tylko do powstania próchnicy, chorób dziąseł czy ubytków, ale też ogólnych problemów zdrowotnych. Jednym z objawów kłopotów z kocim uzębieniem jest nieprzyjemny zapach z pyszczka.

Łatwo jednak zapobiegać takim sytuacjom dzięki prawidłowej pielęgnacji zębów pupila oraz regularnym wizytom u specjalisty. Jak wskazuje lekarz z przychodni weterynaryjnej Vita:

Stomatologiczne wizyty kontrolne z kotem powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku. Warto także przyzwyczaić zwierzę do systematycznego szczotkowania zębów – co najmniej 2 lub trzy razy w tygodniu. Do tego należy używać jedynie specjalnych szczoteczek i past przeznaczonych dla kotów. Jeśli jednak się to nie uda, to jako alternatywę można stosować odpowiednie dodatki do karmy lub wody, a także specjalne żele nakładane na dziąsła.

Jeszcze innym sposobem na minimalizowanie ilości odkładającego się osadu nazębnego są zabawki czyszczące zęby. Podczas gryzienia kamień z zębów będzie ścierał się w sposób mechaniczny. Podobnie działa właściwie dobrana sucha karma pod kątem wielkości, kształtu oraz twardości.